Jeśli Państwo chcecie wiedzieć, co rząd planuje na tygodnie bezpośrednio poprzedzające wybory parlamentarne, to chyba już mam odpowiedź. Otóż rząd, a konkretnie minister Kluzik-Rostkowska, na wrzesień i październik planuje wielki i społecznie dotkliwy strajk, a konkretnie strajk nauczycieli.
Przygotowania już się rozpoczęły. Bo nauczyciele to ludzie z natury spokojni, umiarkowani i odpowiedzialni, więc niełatwo ich wkurzyć i skłonić do strajkowania. Marudzą, skarżą się i dąsają, ale nie palą opon, nie rzucają w policjantów płytami chodnikowymi i bardzo niechętnie zostawiają dzieci bez opieki. Trzeba się naprawdę dobrze nawytężać, żeby poruszyć ociężałe ciało pedagogiczne na tyle, by się wściekło i zastrajkowało.
Nasza kochana pani minister
Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że MEN zerwał rozmowy w sprawie podwyżek. Dziś w siedzibie związku miała pojawić się minister Joanna Kluzik-Rostkowska kolejny raz rozmawiać na ten temat, przysłała jednak swoich współpracowników.[...]
ZNP stoi na stanowisku, że to sama pani minister zaproponowała datę, miejsce i temat rozmów. Tymczasem 20 minut przed umówionym terminem zadzwoniła do prezesa Związku i poinformowała, że się jednak nie zjawi.
Karta nauczyciela to przesada i historyczny przeżytek. Karta nauczyciela już się wyczerpała. Trzeba to zbudować na nowo.
Tak mówiła w Kontrwywiadzie szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska w odpowiedzi na pytania słuchaczy RMF FM.
Zmiany w KN - ważne dla Pań
23 lutego 2015 r. do podpisu dla Prezydenta RP przekazano ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Powyższa obszerna nowelizacja wprowadza wiele zmian, których większość wejdzie w życie 31 marca 2015 r.
Między innymi do ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, do art. 9d po ustępie „5” został dodany ustęp „5a” w następującym brzmieniu: „w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze”.
Dotychczas obowiązywała zasada, że w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu wyżej wymienionych urlopów, trwającej dłużej niż rok, nauczyciel był zobowiązany do ponownego odbycia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego w pełnym wymiarze.
Po wejściu w życie nowelizacji okres ten wydłuży się do roku i 6 miesięcy.
Samorządowiec menedżerem: Drogie? Do likwidacji. Prawda, cała prawda. Gdzie? W Gazecie Prawnej!!!
Zlikwidujmy szkoły, bo drogie. Obetnijmy pieniądze na kulturę, bo czekają inwestycje. Samorządowcy tak bardzo uwierzyli, że mają być sprawnymi menedżerami, iż zapomnieli, co jest ich głównym zadaniem – troska o jakość życia mieszkańców.
Uwolnijmy na chwilę wyobraźnię. Rząd forsuje, Sejm uchwala, a prezydent podpisuje likwidację Karty nauczyciela. Samorządy, do tej pory tłamszone ustawowymi ograniczeniami, mają wolną rękę w zarządzaniu oświatą.
Nowa sekretarz stanu w MEN Urszula Augustyn chce gruntownych zmian w Karcie nauczyciela. W wywiadzie dla DGP proponuje też nowe zasady awansów i podwyżek. Jej zdaniem nauczyciele mogliby być zatrudniani na podstawie kodeksu pracy. Awansować powinni najlepsi.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,519,359 unikalne wizyty