Pożegnanie z bronią (z kredą) - z blogu Jarosława Blocha
Pożegnanie z bronią (z kredą) - z blogu Jarosława Blocha Zmagałem się z decyzją dość długo. Może zbyt długo. W oświacie w obecnej sytuacji nie widzę przyszłości, nie widzę światełka w tunelu. Niskie płace, ekspresowe i nieprzemyślane reformy, ogólna niechęć do walki o swoje wśród nauczycieli i coraz mniejsza satysfakcja z efektów swojej pracy. Przez lata narastał we mnie bunt, który każe mi nie brać już w tym udziału. Bo kim będę jeśli mój bunt w końcu wygaśnie i będę chciał tylko przetrwać? Dla dobra uczniów lepiej tego nie sprawdzać. Cytując Tolkiena który ustami Bilba Bagginsa mówił: „Jestem jak masło rozsmarowane na zbyt wielkiej kromce chleba. Potrzebuję odmiany”. Bilbo zbyt długo nosił pierścień, ja chyba zbyt długo tkwię w oświacie. Czas na zmianę.
Czy ci młodzi zwariowali???
Jeszcze 10 lat temu karierę nauczyciela planowało 6 proc. polskich uczniów. Teraz o nauczaniu rozmyśla ich dwa razy mniej. To jeden z najniższych wyników w OECD.
Ponad połowa wszystkich 15-latków widzi się w pracy wykwalifikowanego specjalisty – wynika z danych OECD. W tej liczbie coraz mniej chciałoby jednak uczyć następne pokolenia. W ciągu dekady liczba chętnych spadła dwukrotnie. Powód? Niskie pensje, rosnąca biurokracja, słaby prestiż.
[...]
Co ciekawe, według raportu uczniowie, którzy chcą zostać nauczycielami, niemal w całej OECD mają gorsze wyniki w testach PISA niż ich rówieśnicy aspirujący do zawodów także wymagających wyższego wykształcenia. Planujący karierę nauczyciela w Polsce mieli średnio o 13 pkt gorszy wynik w matematyce i o 10 w czytaniu (na nieco ponad 500 pkt).
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl
Cóż za ogromne zaskoczenie. Przecież praca nauczyciela, to sam miód. Wystarczy poczytać fora internetowe.
Pensja 5 tysięcy, trzy godziny pracy dziennie, wolnego chyba z 5 miesięcy, prezenty od rodziców i dzieci (zazwyczaj złoto, albo kamienie szlachetne), dodatkowa kasiora od wszelkiej maści wydawnictw. I nikt nie chce pracować??? Czy ci młodzi, mądrzy ludzie zwariowali????
Szkoły wspomogą rodziców w składaniu wniosków o 300 plus
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała we wtorek, że szkoły będą wspierały rodziców w wypełnianiu wniosków o wypłatę środków w ramach programu "Dobry start".
Szefowa MEN poinformowała, że w wyniku porozumienia z kuratoriami oświaty, szkoły włączą się w realizację programu "Dobry start". Pomogą rodzicom przede wszystkim w składaniu wniosków o 300+ drogą internetową.
Podkreśliła, że program "Dobry start" przyczyni się do poprawy poziomu edukacji dzieci. Jak mówiła, nauczyciele często wskazywali, że uczniowie nie mieli odpowiednich przyrządów i materiałów, w związku z tym trudno było prowadzić zajęcia w szkole.
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego, 300 zł świadczenie - wypłacane w ramach programu "Dobry start" - będzie przysługiwało niezależnie od dochodu, na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia - w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole.
Spowiedź w szkole
W Suchej Beskidzkiej duchowni spowiadali uczniów w szkołach w ramach rekolekcji. - Szkoła to nie kościół! - burzy się część nauczycieli. Kuratorium też uważa, że to przesada, ale nie zamierza interweniować w tej sprawie.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,458,041 unikalne wizyty