Chwalić, czy nie chwalić?
Pochwały to temat wzbudzający coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony może wydawać się, że nie warto poświęcać mu wiele uwagi – przecież każdy wie, jak chwalić, to proste! Z drugiej strony można coraz częściej natknąć się na opinie, że chwalenie nie jest niczym dobrym, a nawet na takie stwierdzenia, które mówią, że chwalenie jest jednym z najpoważniejszych błędów wychowawczych.
Na przestrzeni lat stosunek do pochwał zmieniał się. Dawniej, w czasach naszych rodziców czy dziadków, a pewnie i wcześniej, pomysł na chwalenie dziecka nie cieszył się dużą popularnością. Przeciwnie - pochwały były uważane za niebezpiecznie, bo mogły dziecko rozpuścić, zawrócić mu w głowie, spowodować, że poczuje się zbyt pewnie. Z tego powodu dzieci były rzadko chwalone.
Im bliżej współczesności tym częściej zwracano uwagę na to, że nie było to korzystne dla rozwoju małego człowieka. Tendencja zaczęła się zmieniać i dzieci do tej pory nie słyszące wielu pochwał zaczęły być nimi zasypywane. Doprowadziło to do sytuacji, w której część z nich słyszy pochwały na każdym kroku: z powodu pięknie zjedzonego obiadu, wspaniale postawionych kroków, cudownie narysowanego obrazka itp.
Niestety, okazuje się, że również nie wpływa to korzystnie na rozwój dzieci - wiele wyrastało w przekonaniu, że wszystko, co zrobią jest fantastyczne. Są to dzieci, które nigdy nie miały okazji odnieść porażki i które nie potrafią sobie z nią radzić. Do tej pory wszystko, co zrobiły, było zakończone sukcesem, a przynajmniej taką informację otrzymywały od otoczenia.
Szkoda naszego czasu
6 lutego (wtorek) odbyło się wspólne posiedzeniu sejmowych komisji edukacji oraz samorządu terytorialnego. Obecni byli przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych. Podjęto temat "zarobków" nauczycieli.
I tyle. Na obszerniejszy opis, szkoda naszego cennego czasu.
To, że jesteśmy w dupie, to jasne.
Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać.
List ZNP do MEN dot. oceny pracy nauczyciela
W odpowiedzi na wniosek Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie udziału w pracach nad projektem rozporządzenia dotyczącego oceny pracy nauczyciela Związek Nauczycielstwa Polskiego przedłożył szereg uwag.
Oto fragment listu: ustawa nie reguluje tak kluczowych zagadnień, jak mierniki oceny pracy oraz zasady odwołania się nauczyciela od wystawionej mu oceny. W tym zakresie zawiera ona wyłącznie delegacje dla regulacji podustawowych (rozporządzenia i regulaminu). Należy pamiętać, że ocena pracy nauczyciela, zwłaszcza w swoim nowym kształcie, połączona z awansem zawodowym i dodatkową gratyfikacją finansową, stanie się niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na warunki pracy w szkole. Może być to czynnik motywujący do doskonalenia pracy nauczycieli, ale może też stać się narzędziem opresji wobec nich, zaburzającym konieczną w szkole atmosferę zaufania i współpracy. Tak kluczowa zmiana nie może być wprowadzana bez szerokich konsultacji ze środowiskiem, a przede wszystkim w pośpiechu, bez czasu na spokojne zapoznanie się ze zmianami i ich przyswojenie.
Już wiemy skąd kwietniowa, upokarzająca jałmużna dla nauczycieli
Już wiemy skąd kwietniowa, upokarzająca jałmużna dla nauczycieli
„Od 1 kwietnia 2018 roku nastąpi wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli o 5,35%, w tym podwyższenie kwoty bazowej dla nauczycieli o 0,35% związane ze zmianami ustawy Karta Nauczyciela – przesunięcie środków wydatkowanych dotychczas na dodatek mieszkaniowy” – czytamy w liście minister Anny Zalewskiej do szefów dwóch oświatowych związków ZNP i FZZ z 19 stycznia br.
Zmiany w Karcie......nie w Karcie
Zmian w Karcie Nauczyciela dokonano w........ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Na powszechne sugestie, żeby zrobić to w dokumencie docelowym, Ministerstwo Edukacji Narodowej opowiedziało, że nie widzi takiej potrzeby, ponieważ zmiany te ściśle łączą się z finansowaniem zadań oświatowych.
Obszary zmian:
- ocena pracy nauczycieli;
- awans zawodowy;
- zasady zatrudniania i zwalniania;
- wynagrodzenie;
- pensum;
- urlop wypoczynkowy i uprawnienia rodzicielskie;
- urlop dla podratowania zdrowia.
Zlikwidowane zostało stanowisko asystenta nauczyciela.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,442,434 unikalne wizyty