Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych z podpisem Prezydenta
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych z podpisem Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Zgodnie z nią wydłużona zostanie do 15 lat ścieżka awansu zawodowego nauczycieli, a dotacje dla szkół i przedszkoli będą rozliczane na nieco innych zasadach. Ustawa wprowadza jednakowy wymiar godzin pracy dla nauczycieli specjalistów.
Zlikwidowane zostanie stanowisko asystenta nauczyciela. Ustawa wprowadza również zmiany w Karta Nauczyciela, w tym w zakresie udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.
Pensje nadal będa płacone z góry
Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały w czwartek poprawkę do projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, zgodnie z którą pensje nauczycieli tak jak dotychczas będą wypłacane na początku miesiąca. Projekt zakładał przeniesienie wypłat na koniec miesiąca.
Obecnie wynagrodzenie zasadnicze i stałe składniki wynagrodzenia wypłacane są z góry, czyli w pierwszym dniu miesiąca, a składniki, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac - z dołu, czyli w ostatnim dniu miesiąca. I tak pozostanie.
Dziennikarz - pytanie: Pani minister, ciągle reformujecie oświatę, kiedy wreszcie nauczyciel będzie człowiekiem, od którego naprawdę się wymaga, ale któremu naprawdę się płaci?
Pani minister Zalewska - odpowiedź:
Proszę zajrzeć do zmian w Karcie Nauczyciela, które właśnie są już po pierwszym czytaniu. To jest odpowiedzialność i odpowiedź na to, co mówią nauczyciele i co mówią samorządowcy. Tak, musimy być tam razem, a edukacja to stała zmiana.
Pytanie: jaka jest najdłuższa rzeka w Polsce?
Odpowiedź: żaba, to płaz.
Dziennikarz - pytanie Chciałbym wiedzieć, kiedy nauczyciel może liczyć na to, że będzie zarabiał dwukrotność średniej krajowej. Choćby dyrektor szkoły.
Pani minister Zalewska - odpowiedź:
Dyrektor szkoły już tyle zarabia.
Pokażę to mojej szefowej. Są dwa wyjścia: albo umrze ze śmiechu, albo uruchomi się u niej koprolalia (koprolalia - patologiczna, niedająca się opanować potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych słów lub zdań).
"Projekt ustawy budżetowej jest już w Sejmie, pracujemy nad nim. Podwyżki zaczynają się od 1 kwietnia 2018 r." - powiedziała minister Zalewska. Przypomniała, że wynagrodzenia nauczycieli będą wzrastać "po 5 proc. w ciągu 3 lat", aby na koniec tego okresu było to 15 proc. do podstawy wynagrodzenia.
Jak zapowiadała we wrześniu premier Beata Szydło, pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018, druga 1 stycznia 2019, trzecia 1 stycznia 2020.
"Myślę, że od dawna takiej podwyżki nie było" – podkreśliła szefowa MEN.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,440,047 unikalne wizyty