ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 10

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Drugi stycznia może być dniem wolnym dla uczniów i nauczycieli
 


Drugi stycznia może być dniem wolnym dla uczniów i nauczycieli


Od tego roku 6 stycznia – święto Trzech Króli jest jednym z trzynastu dni wolnych od pracy. Taką zmianę wprowadziła ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 224, poz. 1459 z późn. zm.). Ta okoliczność zmusiła Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) do zmiany rozporządzenia dotyczącego organizacji roku szkolnego. Projekt w tej sprawie trafił do konsultacji.
Wprowadza on generalną zasadę, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w szkołach w najbliższy piątek po dniu 1 stycznia. To oznacza, że w pewnych sytuacjach mogłyby nasunąć się wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów wprowadzających całodniowy odpoczynek dla pracownika przypadający w święto Trzech Króli. W związku z tym MEN w projekcie rozporządzenia proponuje dwa wyjątki od przytoczonej regulacji. Jeżeli 6 stycznia wypada w piątek, wówczas tydzień pracy szkoły kończy się w czwartek. Tak będzie na przykład w 2012 oraz w 2017 roku. Dniem wolnym dla uczniów i nauczycieli ma stać się również 2 stycznia jeśli będzie wypadał w piątek. Taka sytuacja zdarzy się np. w 2015 roku.

Etap legislacyjny:Projekt


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 
Nasz kochany Dziennik Gazeta Prawna
 


Nasz kochany Dziennik Gazeta Prawna


Oto tytuły artykułów na temat szkoły z dwóch kolejnych dni, które ukazały się w Dzienniku Gazeta Prawna:

2011-12-14
"Szkoła podstawowa nie uczy myśleć. W ogóle uczy niewiele"

2011-12-15
"W gimnazjach wszystko idzie źle. Jest agresja i niski poziom nauczania"

Że też panu Grabkowi się to jeszcze nie znudziło. Zresztą trudno się dziwić, bo każdy taki artykuł internauci - a zwłaszcza nauczyciele - komentują na forum gazety, aż miło. A panu Grabkowi w to graj.
Nauczyciele, skończcie (skończmy) z komentowaniem, skończy się pan Grabek.


 
Nowe cele i wymagania
 
 
Upada kolejny pomysł na reformę oświaty
 


Upada kolejny pomysł na reformę oświaty


Upada kolejny po sześciolatkach w szkołach pomysł MEN. Od września na informatyce każdy uczeń nie usiądzie przed własnym komputerem. Samorządy nie mają pieniędzy na sprzęt i wymogły przesunięcie terminu na 2013 r. - informuje "Rzeczpospolita".
Resort edukacji zapowiada, że wkrótce wyda rozporządzenie, w którym odłoży w czasie termin dostosowania pracowni informatycznych do 31 sierpnia 2013 r. MEN nie wspomina jednak o przekazaniu pieniędzy gminom na ich zakup; nie oszacował też kosztów wprowadzanego obowiązku.
A samorządowcy wątpią, by nawet za 2 lata udało się w każdej gminie znaleźć fundusze. Zauważają, że zmiana planów MEN w tej sprawie to następny pomysł, - po posłaniu w 2012 r. wszystkich sześciolatków do szkół - którego realizację rząd przesuwa w czasie (sześciolatki mają ostatecznie obowiązkowo pójść do podstawówek w 2014 r.).
"Największym problemem jest to, że przekazuje się samorządom zadania w oderwaniu od wydatków, jakie one za sobą pociągają" - podkreśla Tadeusz Narkun ze Związku Powiatów Polskich. Jak dodaje, szczególnie dla mniejszych i mniej zasobnych samorządów, kupowanie nowego sprzętu będzie sporym wydatkiem.
Nauczyciele informatyki przyznają jednak, że trudno jest uczyć tego przedmiotu, jeśli uczniowie muszą się dzielić komputerem. Dlatego szkoły często same zarabiają na kupno sprzętu albo proszą o wsparcie firmy.

Źródło: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna
 
Zielona szkoła o połowę droższa od tradycyjnej
 


Zielona szkoła o połowę droższa od tradycyjnej



Wyższa pensja przysługuje pedagogowi na podstawie kodeksu pracy. Dostanie ją, gdy pracuje ponad osiem godzin, np. w białej i zielonej szkole. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia może oznaczać bankructwo gmin - podaje Rzeczpospolita.
Nauczyciel ma prawo do wyższego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, choć nie przewiduje ich Karta nauczyciela.
– Jeśli pracuje dłużej niż osiem godzin dziennie i 40 tygodniowo i nie są to godziny spędzone przy tablicy, ma prawo do wynagrodzenia jak za godziny nadliczbowe – wyjaśnia Arkadiusz Sobczyk, radca prawny w Kancelarii Sobczyk & Współpracownicy. Tego prawa nie respektują jednak dyrektorzy szkół i prowadzące je samorządy.


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]