ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 13

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Mniej pieniędzy na kursy dla nauczycieli
 


Mniej pieniędzy na kursy dla nauczycieli


Resort finansów chce całkowicie zaprzestać, a samorządy znacznie ograniczyć finansowanie nauczycieli, którzy chcą się rozwijać zawodowo i brać udział w kursach i szkoleniach.
Szef resortu finansów argumentuje w uwagach przesłanych do projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, że skoro ustawowy obowiązek i tak nie jest przez państwo w pełni realizowany, to nie należy dalej utrzymywać fikcji. I dodaje, że nauczyciele na tym nie ucierpią, bo wspierają ich samorządy. Rocznie muszą przeznaczać procent kwoty wypłacanej na wynagrodzenia zasadnicze swoich nauczycieli. Gdyby rzeczywiście tak robiły, ci zyskaliby na kształcenie prawie 140 mln zł.

 
Rodzic nie zapyta, a dziecko nie powie
 


Rodzic nie zapyta, a dziecko nie powie


W polskich szkołach panuje coraz lepsza atmosfera, ale ofiary przemocy często pozostawione są same sobie - wynika z raportu "Przemoc w szkole 2011".
Badanie powstało na zlecenie organizatorów programu "Szkoła bez przemocy".
Badanie "Przemoc w szkole 2011" sprawdziło wzajemne relacje uczniów oraz ich stosunek do otoczenia szkolnego. Przebadani zostali również nauczyciele i rodzice. Badanie diagnozowało m.in. czynniki prowadzące do przemocy w szkole.

 
Nauczyciele najchętniej realizują dodatkowe godziny na wycieczkach
 


Nauczyciele najchętniej realizują dodatkowe godziny na wycieczkach



Dyrektorzy szkół rozliczają nauczycieli z dodatkowych godzin co miesiąc, a nie jak wynika z przepisów – raz na pół roku. Nauczyciele skarżą się, że muszą odrabiać te godziny w świetlicy.
W podstawówkach i gimnazjach nauczyciele muszą w tym roku szkolnym, bez wyższego wynagrodzenia, pracować dodatkowe dwie godziny w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. W szkołach ponadgimnazjalnych mają o godzinę mniej. Dzięki temu samorządy, które prowadzą szkoły, mogą oszczędzać, redukując etaty w świetlicach czy ograniczając dodatkowe płatne zajęcia. Pedagodzy poprowadzą je wtedy w ramach dodatkowych godzin.
 
Gminy zwalniają nauczycieli lub obniżają im wymiar pracy
 


Gminy zwalniają nauczycieli lub obniżają im wymiar pracy


Samorządy do końca maja mają czas na zatwierdzenie liczby nauczycieli, którzy od września będą pracować w szkołach. Dyrektorzy szkół na polecenie gmin redukują zatrudnienie pedagogów lub obniżają ich wymiar czasu pracy.
Do końca kwietnia dyrektorzy szkół mieli czas na przesłanie do akceptacji samorządom tzw. arkuszy organizacyjnych dotyczących nowego roku szkolnego. Gminom pozostał jeszcze tydzień na ich zatwierdzenie. Do końca maja 2011 r. dyrektorzy szkół muszą też podjąć decyzje o ewentualnych zwolnieniach nauczycieli. Takiej redukcji stanowczo domagały się gminy, które utrzymują szkoły. Jak ustaliliśmy, w kilkudziesięciu samorządach zwolnienia są nieuniknione.


 
Zgoda kuratora będzie konieczna
 


Zgoda kuratora będzie konieczna



W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem ustawy nowelizującej ustawę o systemie oświaty. Przewiduje ona, że gmina będzie mogła zlikwidować prowadzoną przez siebie szkołę publiczną jedynie po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty (druk 3967). Likwidacja placówki publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną lub prawną ma być możliwa jedynie po uzyskaniu zgody organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie.

Jak tłumaczą autorzy projektu, nowelizacja ma zatrzymać lawinowy i niekontrolowany proces zamykania szkół gminnych, zwłaszcza na terenach wiejskich.



Źródło: Rzeczpospolita



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]