"Głos Nauczycielski" przeprowadził ankietę na temat wykorzystania tzw. godzin karcianych. Wzięło w niej udział 795 osób. Na pytanie "Jak najczęściej realizujesz godziny karciane?" 39% odpowiedziało, że prowadzi dodatkowe zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, 34% wybrało odpowiedź: "Prowadzę zajęcia wyrównawcze". 8% odpowiedziało: "Rozliczam w ten sposób wycieczki (lekcje muzealne, wyjazdy, wyjścia do kina itp.)". 11% uczestników i uczestniczek ankiety realizuje karciane w "inny sposób".
Nowy system oceny systemu kształcenia: Inspektor jakości zwolni dyrektora szkoły
Nowy system oceny systemu kształcenia: Inspektor jakości zwolni dyrektora szkoły
Dyrektor szkoły, który nie będzie wykonywał zaleceń pokontrolnych inspektora jakości kształcenia, może stracić stanowisko. Tej decyzji nie będzie mogła zmienić nawet gmina, która go zatrudnia.
Kuratorzy nie będą już prowadzić nadzoru pedagogicznego w szkołach. Zadania te przejmą regionalne ośrodki jakości edukacji na czele z Krajowym Ośrodkiem. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o systemie oceny jakości edukacji, który trafił do konsultacji. Ma zacząć obowiązywać od najbliższego roku szkolnego.
Nauczyciele nie otrzymają w styczniu dodatkowych wyrównań do pensji
Nauczyciele nie otrzymają w styczniu dodatkowych wyrównań do pensji
Samorządy, które w styczniu tego roku musiały wydać na dodatki 250 mln zł, starają się na bieżąco zapewniać pedagogom średnie płace, które przewiduje Karta Nauczyciela.
Samorządy zaczęły właśnie podliczać wydatki na pensje nauczycieli. Muszą im zapewnić co najmniej średnią płacę zagwarantowaną w Karcie nauczyciela (KN). Jeśli tego nie zrobią, do końca stycznia wypłacą wyrównanie – tzw. jednorazowy dodatek uzupełniający. W tym roku przeznaczyły na to 250 mln zł. Jak sprawdziliśmy, w przyszłym roku to się już nie powtórzy. Tak wynika z naszej sondy przeprowadzonej w 30 dużych miastach i w kilkunastu małych gminach. Zdecydowanie większość z nich nie planuje wypłacać dodatku. Wypłacają średnie płace przez cały rok.
13-05-2010
Biblioteki w szkołach też będą!
Po moim poprzednim wpisie, dementującym przypisywane mi różne zamiary likwidacyjne, otrzymałam kilka pytań od środowiska bibliotekarzy. Prawdą jest, że to środowisko straszono również – zamiarem likwidacji bibliotek szkolnych.
Tę pogłoskę również dementuję!
Biblioteki w szkołach mają dalej istnieć, a chciałabym, żeby nawet były wyposażone lepiej, czynne dłużej i mogły służyć całemu lokalnemu środowisku, jeśli innych bibliotek w okolicy brakuje. Będę sprzyjać propozycjom rozwiązań to umożliwiających. Ale uczeń i nauczyciel bibliotekę muszą mieć w szkole!
28-12-2010
Wczorajsza gazeta wznieciła znowu niepokoje w środowisku bibliotekarzy, pojawiające się już jakiś czas temu. Ponieważ dostaję od przedstawicieli tego środowiska listy, niżej zacytuję swoją odpowiedź na jeden z nich. Myślę, że wyprzedzi ona kolejne listy na ten sam temat.
...Bardzo mi przykro, że w gazecie ukazał się artykuł przypisujący mi intencje, których nie mam. Doceniam rolę nauczycieli-bibliotekarzy w szkołach. Na pewno powinni mieć oni prawo do awansu zawodowego, takiego jak wszyscy inni nauczyciele. Temat, który zdarzało mi się poruszać, to stworzenie możliwości aby lokalnie - tam gdzie może być taka potrzeba - stworzyć możliwość działania bibliotek szkolnych w wakacje, czyli uczynienia z bibliotek szkolnych (także ze świetlic), miejsc nie-feryjnych. Jak wiadomo wielu nauczycieli, z wielu placówek oświatowych (na przykład przedszkola, poradnie), funkcjonuje obecnie w rytmie nie-feryjnym i mają status nauczyciela (inaczej uregulowane prawo do urlopu). Ponieważ wcale nie wszędzie pewnie są takie potrzeby, mówiłam tu o możliwości lokalnej, a nie zmianie centralnej. Połączonej oczywiście z lokalnym systemem wynagradzania, motywowania itp. Chodziło mi o to, żeby w miejscach gdzie dzieci nie mają zafundowanych przez rodziców atrakcyjnych ferii czy wakacji, miały dostęp do książki i profesjonalnej opieki. Ten pomysł oczywiście wymaga gruntownych zmian w prawie i bez zmiany Karty Nauczyciela nie może wejść w życie. Dlatego szkoła - także biblioteka i świetlica szkolna - w bardzo wielu miejscach, gdzie mogłaby pełnić ważną rolę w wakacje (choćby przez część wakacji), musi być wtedy miejscem zamkniętym na cztery spusty. Pomimo tego, że to mogłoby być najlepsze miejsce na wakacje dla wielu dzieci mających trudną sytuację domową lub bardzo zapracowanych i nie mających dla nich dużo czasu rodziców. Przy okazji dające szansę na uczenie czytania dla przyjemności, a nie tylko dlatego, że zadano kolejną lekturę. Czyli na realizację misji Państwa - bibliotekarzy szkolnych - w szerszym zakresie...
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,547,748 unikalne wizyty