Wakacje krótsze o miesiąc, lekcji więcej do czterech w tygodniu - proponują samorządy nauczycielom.
Wakacje krótsze o miesiąc, lekcji więcej do czterech w tygodniu - proponują samorządy nauczycielom.
To wspólne stanowisko związków gmin i powiatów przygotowane dla Ministerstwa Edukacji.
Samorządowcy proponują w nim zmiany w Karcie nauczyciela. Jest wśród nich skrócenie wakacji o miesiąc, wydłużenie tygodnia pracy "przy tablicy" do czterech godzin (teraz nauczyciel w ramach etatu musi przeprowadzi 18 godzin lekcyjnych w tygodniu, z reszty czasu nikt go nie rozlicza) oraz rezygnacja z niektórych dodatków do pensji, np. wiejskiego (teraz jest to 10 proc. dla nauczycieli z miast poniżej 5 tys. mieszkańców). Z kilkunastu dodatków zostałyby tylko: motywacyjny, funkcyjny i za wysługę lat.
Gminy likwidują podstawówki: za mało dzieci, za duże koszty. Rodzice protestują, bo to jedyne centra kultury.
Ten rok może być rekordowy pod względem liczby szkół wytypowanych przez samorządy do likwidacji, przekształcenia bądź oddania ich do prowadzenia przez lokalne stowarzyszenia. Zmienione przepisy dają samorządom pełną swobodę.
– Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z kwietnia 2009 r. zniosła wymóg uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty – tłumaczy Marek Kondziołka z kuratorium w Rzeszowie. Do końca lutego gminy mają tylko poinformować kuratorium o takim zamiarze, ale opinia kuratora nie jest już dla nich wiążąca. W poprzednim roku rzadko korzystały z tej możliwości, bo były wybory samorządowe.
Uczniowie mogą wrócić do szkół już w połowie sierpnia. Ministerstwo Edukacji chce zmienić kalendarz roku szkolnego w "trosce o ich bezpieczeństwo" podczas piłkarskich mistrzostw Europy.
O możliwych zmianach minister edukacji Katarzyna Hall wspominała już na wrześniowym Kongresie Oświatowym w Warszawie. - Mówiła, że miasta boją się o bezpieczeństwo uczniów - przypomina sobie Gabriela Olszowska, dyrektorka Gimnazjum nr 2 w Krakowie.
Karta Nauczyciela do zmiany: 52 dni urlopu zamiast 78
Karta Nauczyciela do zmiany: 52 dni urlopu zamiast 78
Nie 78, a 52 dni robocze urlopu w roku dla nauczycieli, a dla przedszkolanek tylko 35 dni – to jedna z propozycji zmian w Karcie nauczyciela. Ich pakiet wypracowali wspólnie przedstawiciele gmin, powiatów i województw zasiadający w zespole opiniodawczo-doradczym do spraw statusu zawodowego nauczycieli powołanym przez ministra edukacji. Jak dowiedział się „DGP”, mają one zostać zaprezentowane na najbliższym posiedzeniu zespołu.
Gminy planują rozbudowy szkół i zatrudnienie nauczycieli, by przygotować się na podwójny rocznik.
Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie, ma już doświadczenie w uczeniu w jednej klasie sześcio- i siedmiolatków. – Sześciolatki są przygotowane do szkoły i chętnie poznają nowe rzeczy. Ale zadania wymagające sprawności manualnej wykonują wolniej niż siedmiolatki. Nie posługują się np. tak sprawnie przyborami szkolnymi – mówi. Dlatego uważa, że lepiej sześcio- i siedmiolatki uczyć w osobnych klasach. – Takie klasy mamy w tym roku i zamierzamy utworzyć też we wrześniu 2011 i 2012 r., gdy do szkół trafią już wszystkie sześciolatki – zapowiada.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,567,203 unikalne wizyty