ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 17

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,654
bullet.png Najnowszy użytkownik: monika_g21

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Nie czytają
 


Nie czytają


Przedstawione wczoraj w Bibliotece Narodowej wyniki najnowszego badania czytelnictwa w Polsce nie dają powodów do radości. Co prawda odsetek Polaków, którzy przeczytali w ubiegłym roku minimum jedną książkę, wzrósł od ostatniego badania (przeprowadzonego w 2008 r.) z 38 proc. do 44 proc., jednak dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski studził optymistyczne nastroje. - To skutek rozszerzenia definicji książki o e-booki, albumy, słowniki i poradniki. Większy odsetek czytających niekoniecznie oznacza wzrost czytelnictwa, część respondentów dwa lata temu po prostu nie uważała wydawnictw poradnikowych i albumów za książki.


 
Powtarzać rok? Nie w Polsce
 


Powtarzać rok? Nie w Polsce


We Francji czy Hiszpanii repetuje nawet co trzeci uczeń. W Polsce 5,3 proc. Bo u nas "przeciąga się za uszy"
Nie przyniosło to dobrych efektów – mówi o pozostawieniu uczennicy w drugiej klasie gimnazjum dyrektorka Zespołu Szkół Sportowych nr 1 w Białymstoku Elżbieta Rogowska. – W zeszłym roku dziewczyna miała trzy oceny niedostateczne na koniec roku, a teraz na semestr ma już sześć. Mimo opieki pedagoga, zajęć wyrównawczych nie chce się uczyć, opuszcza lekcje.
 
Kto uświadomi nastolatka?
 


Kto uświadomi nastolatka?


- Całowałam się z języczkiem. Czy jestem w ciąży? - takie pytania w Internecie to normalka. Co piąty uczeń uważa, że w szkole niczego o seksie się nie dowie.
Miłość - to właśnie gimnazjaliści stawiają na pierwszym miejscu jako warunek do osiągnięcia szczęścia w życiu. Na drugim miejscu: zdrowie, potem wiarę. Takie wartości jak wolność i uczciwość są na dalszych pozycjach. Rodzice gimnazjalistów stawiają raczej na udane małżeństwo i posiadanie dzieci. Sprawdził to Interaktywny Instytut Badań Rynkowych, na zlecenie GazetaEdukacja.pl. W grudniu badacze przepytali 1250 osób, wśród nich: gimnazjalistów, ich rodziców i grupę dorosłych Polaków.




 
Badania czasu pracy nauczycieli
 


Badania czasu pracy nauczycieli


Pierwszy etap badania ma rozpocząć się już na przełomie lutego i marca. Będą to wywiady grupowe, które obejmą ponad 200 nauczycieli. Głównymi tematami tego etapu będą:
- czynności zawodowe nauczyciela,
- regulacje prawne czynności zawodowych a praktyka,
- warunki pracy nauczycieli.
Drugi etap realizowany ma być jesienią i ma być poprzedzony wstępnym badaniem testowym. Będzie to badanie ankietowe na grupie około 6,5 tys. pedagogów, uzupełnione prowadzeniem przez wybranych nauczycieli tzw. dzienniczków czasu pracy. Pełne wyniki badań znane mają być przed końcem 2011 r.
Zgodnie ze standardami badań społecznych mają to być badania dobrowolne i nieprzymusowe. Oznacza to, że nauczycieli nie będą mogli być ani zmuszani do udziału w nich, ani zachęcani dodatkowym wynagrodzeniem. Ostateczny kształt i forma badania nie są jednak znane, ponieważ ciągle nie został ogłoszony przetarg na wyłonienie zewnętrznej firmy badawczej.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP, Instytut Badań Edukacyjnych

 
Spotkanie Grupy Eksperckiej przy Zespole ds. zbadania czasu i warunków pracy nauczycieli
 


Spotkanie Grupy Eksperckiej przy Zespole ds. zbadania czasu i warunków pracy nauczycieli



Dnia 9 lutego o godz. 9.00 w siedzibie Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie odbyło się spotkanie Grupy Eksperckiej przy Zespole ds. zbadania czasu i warunków pracy nauczycieli powołanego przy Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Było to kolejne spotkanie, na którym omówiono stan dotychczasowych prac związanych m.in. z przetargami na przeprowadzenie badań ilościowych i jakościowych w temacie czas i warunki pracy nauczycieli, zastosowanych technik badawczych, populacji nauczycieli objętych badaniem i ich liczby.
Pomimo wcześniejszych ustaleń Instytut Badań Edukacyjnych, inaczej niż związki zawodowe widzi liczbę nauczycieli, którą ma objąć badanie próbne. Eksperci związków zawodowych uważają, że aby wyniki były najbardziej zbliżone do rzeczywistości, badaniem próbnym powinno się objąć nie mniej niż
1000 nauczycieli a badaniem głównym 10.000.
Przedstawicieli Solidarności zaniepokoiło stworzenie grupy, która ma nie podlegać badaniom ( przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego twierdzą, że takie są uzgodnienia- ciekawe kto z kim uzgadniał ? ), są to:

- Nauczyciele „nietablicowi”,
- Nauczyciele przedmiotów zawodowych w szkołach zawodowych,
- Nauczyciele szkół specjalnych i nauczycieli uczących wyłącznie dzieci ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach integracyjnych,
- Nauczyciele szkół dla dorosłych,
- Nauczyciele placówek opiekuńczo-wychowawczych i zakładów poprawczych,
jak również wprowadzanie nowej...”MEN- owskiej” terminologii –„nauczyciele nietablicowi" !!!!!!! ( to kolejny i przemyślany krok do "wyjęcia" np. nauczycieli świetlicy, wychowawców w internatach, pedagogów, nauczycieli biblioteki itd. z Kartą Nauczyciela -uzgodniony z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego ?).

Strona związkowa nie zgodziła się min. na pominięcie w badaniach głównych tak ważnej grupy zawodowej jak nauczyciele zawodu.
Odniosła się również do harmonogramu badań.
I tu wyszła bomba – Instytut Badań Edukacyjnych chce opublikować raport z wynikami badań już po pierwszym badaniu próbnym.
Może to stworzyć sytuację, że politycy, samorządowcy i oczywiście media mogą uznać wynik cząstkowy za ostateczny, a w szczególności, gdy okaże się on dla nich korzystny z negatywnymi skutkami dla nauczycieli.

Źródło : http://www.solidarnosc.org.pl/oswiata/index.php/aktualnoci/375-informacja-z-prac-zespou.html

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum