ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 11

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,164
bullet.png Najnowszy użytkownik: Kasia 13

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Specustawa - wypłata wynagrodzeń
 


Specustawa - wypłata wynagrodzeń

Klub parlamentarny PO-KO przygotował specustawę, która ma pozwolić na wypłatę wynagrodzeń nauczycielom za czas strajku - poinformowała we wtorek wiceszefowa klubu Urszula Augustyn.
Urszula Augustyn wyjaśniła, że klub KO-PO postanowił "pomóc PiS-owi" i przygotował "krótką specustawę", która daje prawo wypłaty nauczycielom pensji za czas strajku (obecnie nie ma takiej możliwości prawnej). Projekt dotyczy tylko tegorocznych strajków nauczycieli.
Podkreśliła też, że projekt nie stwarza dodatkowych obciążeń dla budżetu państwa, bo w subwencji oświatowej są pieniądze zarezerwowane na pensje dla nauczycieli, ale nie można ich wypłacić za czas strajku.
Augustyn na konferencji prasowej dodała, że projektem Sejm powinien się zająć na najbliższym posiedzeniu. Podkreśliła, że projekt ustawy dotyczy ludzi "którzy odważyli się protestować, zastrajkować, wyrazić swoje opinie, przekonania i poglądy, w związku z czy zostali poniżeni i ukarani". "Mówimy o nauczycielach (...). Protestowali w związku z tym w kolejnym miesiącu otrzymali pensję w wysokości kilkuset złotych. (...) To są bardzo niskie kwoty, głodowe, w wysokości 600-700 zł i to ma im wystarczyć na życie, na cały miesiąc" - mówiła posłanka.
Oceniła też, że sytuacja strajkujących nauczycieli jest wyjątkowa, a wszyscy - począwszy od wicepremier Beaty Szydło, przez premiera Mateusza Morawieckiego, po szefową MEN Annę Zalewską - przyznają rację nauczycielom. "Tak strajkowaliście państwo w słusznej sprawie, bo wasze pensje są za niskie" - mówiła Augustyn wskazując na wypowiedzi członków rządu.
"Skoro wszyscy rządzący przyznają im rację (nauczycielom - PAP), to apelujemy do nich (partii rządzącej - PAP),aby zechcieli wprowadzić ten projekt pod obrady (Sejmu -PAP) i wpłacić nauczycielom należne im, choć i tak bardzo niskie wynagrodzenia" - powiedziała wiceszefowa klubu KO-PO.
Towarzysząca jej na konferencji Barbara Nowicka, liderka Inicjatywy Polska (wchodzi w skład Koalicji Europejskiej zawiązanej przez kilkanaście ugrupowań i ruchów, w tym PO, na wybory do PE) oceniła, że sposób w jaki był prowadzony dialog społeczny przez stronę rządową z nauczycielami pozostaje "wielkim nieporozumieniem".
Zadeklarowała też, że przedstawiony projekt specustawy ma być propozycją początku dialogu społecznego, "realnego dialogu" i "odpowiadania na potrzeby". "Wiemy, że edukacja wymaga potężnej zmiany. (...) Dziś zwykła ludzka przyzwoitość nakazuje, żeby nauczyciele, o których wszyscy mówią, że powinni zarabiać więcej, że mieli rację, zaczęli zarabiać dobrze" - stwierdziła Nowacka.
Strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, trwał od 8 do 27 kwietnia. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Zgodnie z prawem strajkujący nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas, w którym nie wykonywali czynności zawodowych.
Nauczyciele dostają wynagrodzenie "z góry", czyli na początku kwietnia na ich konta wpłynęły pieniądze za cały miesiąc. Dlatego z początkiem maja otrzymali wynagrodzenie pomniejszone odpowiednio do dni, w których uczestniczyli w strajku.


Źródło:www.portalsamorzadowy.pl

 
Senat poparł ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami
 


Senat poparł ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami

Senat poparł w czwartek ustawę o opiece zdrowotnej nad uczniami. Za wnioskiem o przyjęcie głosowało 62 senatorów, wstrzymało się od głosu 22. Był to projekt rządowy.
Celem ustawy jest zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.
Opiekę zdrowotną mają sprawować: pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna oraz lekarz dentysta. Opieka ta będzie sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców lub pełnoletnich uczniów.
Miejscem realizacji świadczeń przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną będzie gabinet profilaktyki zdrowotnej, a w przypadku realizacji świadczeń stomatologicznych wykonywanych przez lekarza dentystę.
W ustawie określono też zakres współpracy między rodzicami a pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną, a także współpracy między podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (pielęgniarka lub higienistka szkolna, lekarz dentysta), podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne tej opieki (dyrektor szkoły, organ prowadzący szkołę) oraz nauczycielami i innymi pracownikami szkoły (pedagog szkolny).
Określono także organizację opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole. Działania te mają realnie wesprzeć rodziców w skutecznej realizacji prawa ucznia do świadczeń zdrowotnych. Współpraca obejmuje wspólne określenie sposobu opieki nad uczniem, dostosowanego do stanu zdrowia ucznia w sytuacji konieczności podawania leków oraz wykonywania innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole.
Nie dotyczy słuchaczy szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych oraz uczniów szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne.

Źródło:www.gazetaprawna.pl

 
Okrągły stół, czyli wygodne fotele w Jaskini Szeloby
 


Okrągły stół, czyli wygodne fotele w Jaskini Szeloby

Okrągły stół na temat edukacji organizowany teraz, w maju, przy nie rozstrzygniętym postulacie płacowym to pułapka. Dla rządu, a szczególnie dla polityków PiS startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego, będzie to darmowa kampania wyborcza - okazje do zdjęć, uśmiechy Premiera, uściski dłoni, a dla strony społecznej powód do frustracji i kolejnych upokorzeń. To droga donikąd. Ja widzę tu lepką, pajęczą sieć.

Źródło:www.rp.pl

 
Wypłaty za strajk
 


Wypłaty za strajk
"Prawo.pl" informuje, że "sprawa wypłat nauczycielom za czas strajku jest jasna, z punktu widzenia prawa pracy. Istnieje bowiem możliwość porozumienia pomiędzy pracodawcą a związkami w kwestii wypłaty wynagrodzeń za czas strajku. Według orzecznictwa Sądu Najwyższego, takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych".
"Prawo.pl" przytacza opinię prawną dokonaną przez kancelarię Dr Krystian Ziemski & Partners z Poznania. Stwierdza (ona), że "dopuszczalne jest przyznanie pracownikom wynagrodzenia za czas strajku na podstawie porozumień strajkowych lub postrajkowych, zawartych między stronami sporu zbiorowego".
- Na gruncie prawa pracy sytuacja jest jasna - pracodawcy mogą podpisać porozumienia - mówi Anna Gad, radca prawny. - Natomiast należy mieć na względzie szczególny charakter pracodawcy, jakim w tym wypadku są publiczne szkoły czy przedszkola. Z uwagi na to, że jednostki te dysponują środkami publicznymi, nie można wykluczyć próby pociągnięcia do odpowiedzialności dyrektora szkoły czy przedszkola, jako kierownika jednostki z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych - zaznacza w rozmowie z "Prawo.pl".
- Samorządy chcą za wszelką cenę uniknąć interwencji organów nadzoru i starają się szukać innych możliwości rekompensaty nauczycielom strat, z pominięciem ryzyka pójścia tą najprostszą, moim zdaniem, drogą, czyli na podstawie porozumień ze związkami - mówi dr hab. Dawid Sześciło z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak dodaje, liczy jednak na to, że dyrektorzy porozumieją się z organizacjami związkowymi i zobowiążą się do wypłaty wynagrodzeń za czas strajku.
- Jeżeli w takiej sytuacji organy nadzoru podejmą działania, to zawsze na końcu drogi jest pole do działania dla sądu administracyjnego, a jeśli taka sprawa trafiłaby do sądu, byłoby to okazją do sprecyzowania, jak należy rozumieć samodzielność finansową samorządu - zaznacza ekspert.


Źródło:www.portalsamorzadowy.pl

 
Stanowisko Prezydium KSOiW NSZZ "Solidarność"
 


Stanowisko Prezydium KSOiW NSZZ "Solidarność"

"Prezydium KSOiW NSZZ "Solidarność" po analizie przebiegu dyskusji przy okrągłym stole edukacyjnym, w którym braliśmy udział w roli obserwatora, podtrzymuje stanowisko z dnia 24 kwietnia br., wyrażone w piśmie do premiera RP Mateusza Morawieckiego, zgodnie z którym podkreślamy, że zaproponowana formuła spotkania oraz przypadkowo dobrane gremium nie gwarantują wypracowania rozwiązań rzeczywistych problemów nurtujących polską oświatę" – czytamy w stanowisku przyjętym we wtorek, a przekazanym PAP w środę.
"Oczekujemy harmonogramu realizacji uzgodnionych postulatów zawartych w podpisanym z rządem RP w dniu 7 kwietnia br. porozumieniu. W szczególności domagamy się powołania zespołu roboczego do spraw realizacji punktu VI porozumienia, czyli zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i powiązania go ze wzrostem gospodarczym" – zaznaczono w stanowisku podpisanym przez przewodniczącego oświatowej "S" Ryszarda Proksę.


Źródło:serwisy.gazetaprawna.pl

Co rusz ktoś z wierchuszki "Solidarności" wypowiada się w taki sposób, jakby uzgodniono powiązanie wynagrodzenia nauczycieli ze wzrostem gospodarczym (czasem się mówi o średniej krajowej). Niestety nic takiego nie zostało uzgodnione (gdyby było uzgodnione, bylibyśmy zupełnie, ale to zupełnie w innym miejscu).
W punkcie VI "porozumienia" czytamy jedynie "Zmiana systemu wynagradzania nauczycieli, w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi do 2020 r.". A to nic nie znaczy - LITERALNIE, NIC.




Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png TESTY, NARZĘDZIA DI...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png TESTY, NARZĘDZIA... [0]