ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 10

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,165
bullet.png Najnowszy użytkownik: Joanna EL

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Nowe standardy kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela
 


Nowe standardy kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela

Rząd szykuje nowe standardy kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano właśnie projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie. Duży nacisk ma zostać położony na kształcenie praktyczne i dostosowywanie przez nauczycieli procesu kształcenia do specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów.
[...]
Konieczność przygotowania nowych regulacji była związana z utratą mocy przez obecne przepisy regulujące te kwestie. Ponadto – jak wskazał resort - od 1 października 2019 r. takie kierunki studiów jak pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogika specjalna będą prowadzone jako jednolite studia magisterskie, więc niezbędne było określenie odrębnych standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I–III szkoły podstawowej) oraz nauczyciela szkoły specjalnej i oddziału specjalnego oraz prowadzącego zajęcia z dziećmi i z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
[...]
Jak zapowiada resort, rok akademicki 2018/2019 jest ostatnim rokiem, w którym uczelnie rozpoczęły kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela na dotychczasowych zasadach (będą je kontynuować na podstawie dotychczasowych programów kształcenia). Nowe standardy mają być stosowane od roku akademickiego 2019/2020.

Źródło:www.portalsamorzadowy.pl

 
Czy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda włączy się w rozmowy z nauczycielami?
 


Czy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda włączy się w rozmowy z nauczycielami?

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski pytany w czwartek w radiu RMF FM, czy pierwsza dama zaangażuje się w "jakąś mediację" między nauczycielami a rządem podkreślił, że "mediacja to duże słowo, dlatego że mediatora muszą chcieć obie strony". "Natomiast pierwsza dama rzeczywiście bardzo poważnie rozważa zaangażowanie się" - dodał. Podkreślił przy tym, że pierwsza dama popiera postulaty nauczycieli.
W części internetowej programu Spychalski dodał, że z inicjatywy prezydenta odbyło się "wiele spotkań", m.in. spotkanie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim, w którym uczestniczyła też Agata Kornhauser-Duda. Dopytywany o to, co pierwsza dama powiedziała premierowi, Spychalski odparł, że rozmowa dotyczyła warunków pracy nauczycieli. "Jeżeli chodzi np. o wynagrodzenia, pani prezydentowa bardzo jasno pokazała, że wynagrodzenia średnie, które są gdzieś tu kolportowane, one w większości mają się nijak do realnego wynagrodzenia nauczycieli" - powiedział Spychalski.
Jak dodał, pierwsza dama mówiła też o tym, że "bardzo istotne jest to, żeby wzrastało wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, bo dodatki - ich jest bardzo dużo, ale tak naprawdę w niewielu miastach, w niewielu gminach te dodatki są stosowane".

Źródło:www.portalsamorzadowy.pl

 
Fiasko
 


Fiasko

Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki); potem 30 proc. w dwóch ratach po 15 proc., a obecnie postulują 30 proc. w tym roku w rozbiciu na większą ilość transzy.
- Oferta rządu dla strajkujących nauczycieli jest taka, że ci, którzy utrzymają się w przyszłym roku w zawodzie, będą mogli liczyć na podwyżkę rzędu 125 zł miesięcznie netto. Mówimy o nauczycielach dyplomowanych. A wiadomo, że będą zwolnienia. Ta propozycja to nic więcej jak prowokacja, która ma na celu, by strajk nie mógł zostać zawieszony. Na stole nie ma żadnej sensownej propozycji – mówił po negocjacjach szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz.
- Mamy iść do naszych koleżanek i kolegów z informacją, prośbą o konsultacje propozycji strony rządowej, bo pani premier oczekuje, że być może środowisko zareaguje inaczej niż kierownictwo związku – powiedział mediom przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Zapewniam panią premier, że o takie stosowne konsultacje się pokusimy i to niezwłocznie – dodał.
[...]
- Jeśli chodzi o nową ofertę rządu, to uważamy, że nie czas ani pora na rozmowy o zmianie pensum – powiedział Ryszard Proksa na konferencji prasowej. Podkreślił jednocześnie, że porozumienie, które podpisała Solidarność, często jest źle interpretowane.
- Tam nie ma w ogóle zmiany pensum. To, co tam zostało podpisane i nowy system wynagradzania, który ma być opracowany w tym roku, dotyczy pensum 18-godzinnego, nie wiem, skąd taka informacja krąży po Polsce, że zmieniliśmy pensum – mówił.

Źródło:wiadomosci.onet.pl

Mówiąc krótko, "chcąc załagodzić konflikt" rząd zaproponował podniesienie pensum o 2 godziny i wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli dyplomowanych o 125 złotych netto (w przyszłości). Powiedzieć, że to jawna prowokacja, to nic nie powiedzieć.


 
Mini - ankieta
 


Mini - ankieta

Zamykamy naszą mini - ankietę. A oto wyniki.

 
Bez komentarza
 


Bez komentarza



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png TESTY, NARZĘDZIA DI...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png TESTY, NARZĘDZIA... [1]