ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 11

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
POLSKA - NIEMCY 2:0
 


POLSKA - NIEMCY 2:0




POLSKA - NIEMCY 2:0


Pierwsza w historii wygrana z Niemcami.

 
Spotkanie szkoleniowe
 


Spotkanie szkoleniowe dotyczące rekrutacji, orzecznictwa i funkcjonowania w szkole dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym.


Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Krakowie i działający w jego ramach Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 zapraszają Sz.P. Pedagogów i Psychologów na spotkanie szkoleniowe dotyczące rekrutacji, orzecznictwa i funkcjonowania w szkole dzieci zagrożonych niedostosowanie społecznym.

Spotkanie odbędzie się w dniu 5 listopada, w budynku szkoły (aula) Kraków, ul. Lubomirskiego 21 o godzinie 12.00 (przewidywany czas zakończenia 14.00)

Konferencja jest bezpłatna. W trakcie spotkania będzie można skorzystać z konsultacji specjalistów oraz otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w spotkaniu szkoleniowym.

Więcej: Portal edukacyjny

 
5 października: Światowy Dzień Nauczyciela
 


5 października: Światowy Dzień Nauczyciela


Hasłem tegorocznych obchodów Dnia jest „Potrzeba nauczycieli!” (A Call for Teachers!). Obchody organizowane są tradycyjnie wspólnie przez UNESCO, Międzynarodową Organizację Pracy, UNDP, UNICEF i Education International.
To nauczyciele stanowią o powodzeniu planów zapewnienia wszystkim równego dostępu do wysokiej jakości edukacji, dlatego realizacja celów Edukacji dla Wszystkich wiąże się bezpośrednio z hasłem tegorocznych obchodów Dnia. „Wysokiej jakości edukacja to nadzieja i obietnica lepszego życia. Nic nie przyczyni się bardziej do budowania trwałego fundamentu pokoju i zrównoważonego rozwoju niż edukacja na wysokim poziomie, dostarczona przez dobrze wyszkolonych, odpowiednio wynagrodzonych i wysoko zmotywowanych nauczycieli. Dzisiejsze problemy edukacyjne świata wynikają w znacznej mierze z ogromnego niedoboru wykwalifikowanych kadr.
Zaangażowanie w kwestie związane z zawodem nauczycielskim oznacza w praktyce zapewnienie właściwych szkoleń, możliwość stałego rozwoju zawodowego i obronę praw nauczycielskich. Światowy Dzień Nauczyciela zwraca uwagę na potrzebę przywrócenia zawodowi nauczycielskiemu jego dawnego znaczenia, nie tylko w interesie samych nauczycieli i uczniów, ale całego społeczeństwa, na którego przyszłość nauczyciele mają szczególnie istotny wpływ.

Źródło: UNESCO

PS

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej opublikowanego przy okazji Światowego Dnia Nauczyciela, w latach 2013-2014 wynagrodzenia nauczycieli wzrosły w 16 europejskich państwach Europy. Nie było wśród nich jednak Polski.
Zdaniem unijnej komisarz ds. edukacji i młodzieży Andoulli Vassiliou w czasie gdy Unia Europejska wychodzi z kryzysu gospodarczego, państwa członkowskie powinny uważnie zastanowić się nad rolą wynagrodzenia i warunków pracy nauczycieli w zachęcaniu najlepszych kandydatów do podjęcia pracy w tym zawodzie i pozostania w nim.


 
Kasa, Misiu, kasa.
 


Kasa, Misiu, kasa.



W swojej książce "Czego nie można kupić za pieniądze" (gorąco polecam) amerykański filozof Michael Sandel pisze, że w niektórych szkołach w USA zaczęto płacić dzieciom za każdą przeczytaną książkę.
Drugoklasiści (sic!) z Dallas, którzy dostawali po 2 dolary za przeczytaną książkę osiągnęli lepsze niż pozostałe dzieci wyniki na końcoworocznych testach czytania ze zrozumieniem.

 
Exposé Premier Ewy Kopacz
 


Exposé Premier Ewy Kopacz


Szkolnictwo zawodowe, nowe żłobki i przedszkola, likwidacja „śmieciowego” jedzenia w sklepikach szkolnych, darmowe podręczniki – to główne punkty exposé Premier Ewy Kopacz w części poświęconej edukacji.
- Trzeba było Pani determinacji i talentu, by dać polskim uczniom dobre i darmowe podręczniki – zwróciła się do minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej Premier Ewa Kopacz. - Status materialny nigdy nie może być barierą dla edukacyjnej szansy. Wszyscy jesteśmy równi. Nasze dzieci są równe i mają takie samo prawo do dobrej przyszłości, dobrej edukacji, dobrej pracy – dodała szefowa rządu.
Ewa Kopacz przypomniała, że w przyszłym roku będzie bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. Wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zaopatrzone zostaną w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do 2017 r.
- Szkoła jest tym miejscem, w którym nasze dzieci spędzają - poza domem - najwięcej czasu. Szkoła uczy, ale i kształtuje nawyki. Także te żywieniowe. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci to inwestycja w przyszłość narodu. Ogromnym problemem, który sygnalizują lekarze i dietetycy jest problem otyłości wśród najmłodszych. W związku z tym zagrożeniem przyspieszymy wprowadzenie regulacji bezwzględnie likwidujących tzw. śmieciowe jedzenie w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach już od 1 września 2015 roku – zapowiedziała szefowa rządu.
W exposé Premier poinformowała również, że w ramach pieniędzy z Europejskiego Systemu Społecznego i specjalnego systemu ulg z podatku CIT, rząd będzie wspierać tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Przeznaczy na ten cel ponad 2 mld złotych.
- W każdym wolnym kraju kwestie dotyczące ingerencji państwa w życie obywateli są przedmiotem debaty. Jak znaleźć granice między tym co konieczne, by ludzie czuli się bezpieczni a ich naturalną potrzebą wolności? Podkreślam, że wyzwanie - które stoi przed każdym demokratycznym krajem - to wyzwanie bardzo ważne. Ale jest jeden obszar, w którym tę granicę warto jednak przesunąć. To bezpieczeństwo fizyczne naszych dzieci. Dlatego chciałabym, aby samorządy - we współpracy z rodzicami - mogły decydować o zakresie monitoringu w szkołach. Dofinansujemy ten projekt do wysokości 50 % kosztu zakupu instalacji monitoringu. Pozostałe 50 % zapewnią samorządy. Chciałabym, aby taki program, działał od początku 2016 roku – zapowiedziała Premier.
Ewa Kopacz w trakcie exposé podkreśliła także rolę szkolnictwa zawodowego. – Szkoły zawodowe dostosowane do rynku pracy są gwarantem, że polskiej gospodarce nie zabraknie fachowców. Jeszcze w tym roku rozpocznie się wdrażanie programu odbudowy szkolnictwa zawodowego – powiedziała Premier. Program będzie realizowany we współpracy z przedsiębiorcami. - Dzięki temu młodzi ludzie będą mogli uzyskać solidne, ogólne wykształcenie, konkretne kwalifikacje, ale też będzie im łatwiej znaleźć pracę po ukończeniu studiów – dodała.

Źródło: MEN

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]