ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 10

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada
 


Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada

Oto pismo jakie otrzymała Hanna23 od Rzecznika Praw Obywatelskich.

 
PIP: nauczycielowi, który pracował 40 godzin należy się dodatek
 


PIP: nauczycielowi, który pracował 40 godzin należy się dodatek


Państwowa Inspekcja Pracy staje w obronie nauczycielskiego pensum. PIP nakazał gminom, które narzuciły nauczycielom czterdziestogodzinny tydzień pracy, wypłatę wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Decyzja Inspekcji kosztowała gminę Skarbimierz (woj. opolskie) ponad 118 tys. zł. Za niedopuszczalne PiP uznała zobowiązanie dyrektora szkoły i przedszkola do narzucenia pracownikom czterdziestogodzinnego czasu pracy.
W ramach interwencji PIP wysłała wystąpienienie, w którym wezwała gminę do wypłaty nauczycielom wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, wójt jednak odmówił jego realizacji.
– W trakcie naszej kontroli ustaliliśmy, że nie jest realizowane obowiązkowe 18-godzinne pensum. W niektórych tygodniach przypadają dni świąteczne lub przerwa od zajęć z powodu egzaminów, a to obniża wymiar czasu pracy – wyjaśnia Andrzej Pulit, wójt gminy Skarbimierz. Podkreśla, że nauczyciele powinni odrobić nieprzepracowane dni, a także być dłużej dostępni dla rodziców i uczniów.
Innego zdania jest prezes ZNP.
– Zanim samorządy zmuszą kogokolwiek do dłuższej pracy, powinny znaleźć na to podstawę prawną. Jeśli PIP uważa, że jest to łamanie prawa, to gminy w trybie natychmiastowym powinny się z tego wycofać – oburza się Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

źródło: ABC

 
Jednak są granice głupoty i sobiepaństwa
 


Jednak są granice głupoty i sobiepaństwa



Wczoraj (16.IV) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że szkoła (konkretnie chodziło o gimnazjum) nie może zlecić prowadzenia biblioteki szkolnej miejskiemu ośrodkowi kultury. Sąd podkreślił, że biblioteka ma być prowadzona przez samą szkołę i jej pracowników.
Sprawa dotyczy gimnazjum z Chmielnika (woj. świętokrzyskie). W 2011 r. dyrektor tej szkoły podpisał porozumienie z dyrektorem Chmielnickiego Centrum Kultury na prowadzenie w siedzibie gimnazjum biblioteki szkolnej i zajęć świetlicowych przez pracowników Centrum.
NSA orzekł, że w szkole musi się znaleźć taka jednostka jak biblioteka. Podkreślił, że nie można zlecać jej prowadzenia na zewnątrz. Zdaniem NSA prowadzenie biblioteki to obowiązek szkoły i zadanie, które musi ona wykonywać w związku ze swoją strukturą organizacyjną.

Warto przypomnieć, że wcześniej WSA przyznał, że za powierzeniem prowadzenia biblioteki miejskiemu ośrodkowi kultury przemawiają względy ekonomiczne, ale to nie zagwarantuje uczniom prawidłowej realizacji ich potrzeb. Sąd wskazał co następuje: biblioteka szkolna w takiej formie będzie funkcjonować poza strukturą organizacyjną szkoły, a przede wszystkim zerwana zostanie więź podległości służbowej dyrektora szkoły z bibliotekarzem realizującym zadania wobec uczniów, przez co nie będzie możliwy do realizacji nadzór pedagogiczny.

Źródło: PAP

 
Małopolska wspiera cyfryzację młodych
 


Małopolska wspiera cyfryzację młodych



Nie tak dawno rodzime media obiegła informacja o tym, że światowy gigant Amazon przejął gdyńską firmę IVONA Software, producenta syntezatora mowy Ivona. Firmę w 2001 roku założyli koledzy z Politechniki Gdańskiej - Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk. Założyciele firmy podkreślali, że z takim wsparciem mają większe perspektywy rozwoju. To przykład z Trójmiasta, ale wkrótce podobne informacje będą płynąć z Małopolski.
W roku szkolnym 2012/13 Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty objęto ponad 90 przedsięwzięć edukacyjnych. Spora część z nich to konkursy przedmiotowe, w tym informatyczne. Prócz wsparcia jednostek oświatowych, coraz częściej biorą w nich udział prywatne firmy, sponsorując nagrody, czy organizując prelekcje dla uczestników. To element szerszego zjawiska, które doskonale widać na przykładzie województwa małopolskiego - zagłębia firm informatycznych w kraju.

 
Pensum szkolnego pedagoga
 


Pensum szkolnego pedagoga (pełny etat)

Już chyba czas zakończyć nasze badania ankietowe. Wzięło w nich udział 600 pedagogów.
Ze względów technicznych oznaczyliśmy wysokość pensum co dwie godziny, stąd mogło się zdarzyć, że ktoś mając 23, 25, 27 wybierał wynik najbliższy, czyli odpowiednio 24, 26,28. Myślę jednak, że nie zdarzało się to często.




Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]