ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 17

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,655
bullet.png Najnowszy użytkownik: martamlo

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Od 2015 roku zmiany, zmiany, zmiany. Matura i sprawdzian klas VI
 


Od 2015 roku zmiany, zmiany, zmiany. Matura i sprawdzian klas VI


Minister edukacji Krystyna Szumilas przedstawiła nowe zasady egzaminu maturalnego i sprawdzianu klas szóstych, które będą obowiązywać od 2015 roku. W nowym kształcie egzaminu maturalnego część pisemna obowiązkowa pozostaje bez zmian. Na liście przedmiotów dodatkowych znajdą się wszystkie, ujęte w podstawie programowej na IV etapie edukacyjnym w zakresie rozszerzonym, tj.: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język polski, języki obce nowożytne, język łaciński i kultura antyczna, języki mniejszości narodowych i języki mniejszości etycznych, matematyka, wiedza o społeczeństwie. Nie obejmuje jedynie przedmiotu „wiedza o tańcu", ponieważ nie jest on realizowany na poziomie rozszerzonym.
W części pisemnej przedmioty obowiązkowe będą zdawane na poziomie podstawowym, przedmioty dodatkowe wyłącznie na poziomie rozszerzonym, w przypadku języków obcych nowożytnych - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Uczeń będzie miał obowiązek przystąpienia do co najmniej jednego egzaminu dodatkowego (w części pisemnej) i prawo przystąpienia do pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.


 
Wiek nie przeszkadza
 


Wiek nie przeszkadza



Jak donosi "Rzeczpospolita" dyrektor szkoły nie ma już prawa zwolnić nauczyciela tylko dlatego, że osiągnął wiek emerytalny. Starsi nauczyciele nie będą już automatycznie zwalniać etatów dla młodszych kolegów. Ustawa z 23 listopada 2012 r. zlikwidowała od 1 stycznia możliwość zwalniania nauczyciela tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego.
– Oznacza to, że podstawą rozstania z nauczycielem muszą być inne przesłanki, np. likwidacja szkoły czy oddziału – stwierdziła na łamach gazety Joanna Skrobisz, ekspert od prawa oświatowego.
Ze zmiany cieszą się nauczyciele, mniej samorządowcy - komentuje "Rzeczpospolita".

Źródło: Rzeczpospolita

 
Kolejna manipulacja dziennikarza Dziennika Gazeta Prawna
 


Kolejna manipulacja dziennikarza Dziennika Gazeta Prawna


Kolejny raz Pan Artur Radwan w artykule w Dzienniku Gazeta Prawna z 17 stycznia 2013r. "Czternastka dla nauczycieli dobija gminy" ucieka się do manipulacji. Zrzuca na nauczycieli i ustawę Kartę Nauczyciela, odpowiedzialność za stan finansów gmin, twierdząc, że zapisane w ustawie Karta Nauczyciela mechanizmy wynagradzania nauczycieli rujnują finansowo gminy.
Już tytuł artykułu sugeruje, że mówimy o jakimś dodatkowym 14 wynagrodzeniu nauczycieli. Natomiast jednorazowy dodatek uzupełniający jest ustawowym instrumentem wyrównania nauczycielom niedoszacowanych w niektórych gminach wynagrodzeń.
Związek Nauczycielstwa Polskiego z całą mocą pragnie podkreślić, że nie ma obowiązku wypłaty jednorazowych dodatków uzupełniających nauczycielom w gminach, w których zapisy regulaminu wynagradzania gwarantują nauczycielom osiąganie średnich ustawowych.

Należałoby zapytać co takiego się stało, że dopiero po 12 latach od wejścia w życie znowelizowanej w 2000 roku ustawy Karta Nauczyciela, mamy do czynienia z prawdziwym samorządowym „ larum”. Odpowiedź jest prosta. W 2009 r. wprowadzono do zapisów ustawy KN restrykcyjny mechanizm kontroli osiąganych w samorządach wynagrodzeń nauczycieli. Samorządy zobowiązane są przedstawiać sprawozdania do Regionalnej Izby Obrachunkowej , a w przypadku nieosiągania przez nauczycieli średnich wynagrodzeń wypłacać jednorazowe dodatki uzupełniające. Rok 2010 pokazał z jaką skalą niedoszacowania nauczycielskich wynagrodzeń mieliśmy do czynienia. Dziesięć lat oszczędności na nauczycielskich pensjach zaczęto dopiero wyrównywać od 3 lat.

Źródło: ZNP

 
Wystąpienie Tomasza Leśniaka podczas demonstracji w obronie publicznej edukacji, która odbyła 9 stycznia w Krakowie.
 


Wystąpienie Tomasza Leśniaka podczas demonstracji w obronie publicznej edukacji, która odbyła 9 stycznia w Krakowie.



Witam serdecznie wszystkie „roszczeniowe i nierentowne” krakowianki i krakowian!

Zaczynamy protest przeciwko likwidacji szkół, prywatyzacji stołówek oraz polityce cięć w przedszkolach, szkołach i MDK-ach.
Proszę Państwa! Politycy, którzy roztrwonili prawie miliard złotych na budowę dwóch stadionów, a teraz wydają kolejne miliony na Narodowe Centrum Rugby i organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich, mają czelność tłumaczyć nam, czym jest racjonalizacja wydatków, i twierdzą, że to nasze dzieci oraz pracownice i pracownicy szkół są obciążeniem dla gminy. Przypomnijmy im, że finansowanie ogólnodostępnej edukacji jest podstawowym zadaniem samorządu! To politycy i urzędnicy, którzy nie są w stanie tego zadania realizować, stanowią obciążenie miejskiego budżetu i powinni zrezygnować z pełnionych funkcji.

 
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Problemy współczesnej pedagogiki szkolnej. Między teorią a praktyką"
 


Szanowni Państwo,

Poprzez Państwa portal, w imieniu władz Instytutu Nauk Społecznych Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, Fundacji Pedagogium oraz Samorządu Naukowo - Badawczej Akademii Pedagogium mam zaszczyt zaprosić dyrektorów szkół, pedagogów i psychologów szkolnych, nauczycieli, a także wychowawców świetlic szkolnych na Ogólnopolską Konferencję Naukową z wymianą doświadczeń, pt.: „Problemy współczesnej pedagogiki szkolnej. Między teorią a praktyką”
Jest to pierwsze tak duże wydarzenie w Polsce stworzone z myślą o pedagogice szkolnej.
Konferencja odbędzie się w dniu 7 czerwca 2013r., w PEDAGOGIUM WSNS w Warszawie ul. Marszałkowska 115

W załączniku przesyłam oficjalne zaproszenie wraz z kartą zgłoszeniową.
Zwracam się z prośbą o umieszczenie informacji wraz z programem na Państwa stronie internetowej, z której sam niejednokrotnie korzystam.


Z poważaniem

mgr Michał Sieradzan
Przewodniczący Samorządu Doktorantów Naukowo-Badawczej Akademii
Pedagogium

Pedagogium WSNS w Warszawie
ul. Marszałkowska 115
Tel. 795-799-357

Informacje szczegółowe. Formularz zgłoszeniowy

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum