ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 5

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,655
bullet.png Najnowszy użytkownik: martamlo

Ostatnie komentarze
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
 
Szykuje się pogrom na egzaminie gimnazjalnym: mają zdać test prawie nie do zdania
 


Szykuje się pogrom na egzaminie gimnazjalnym: mają zdać test prawie nie do zdania



Szykuje się pogrom na egzaminie gimnazjalnym. Opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkusz nowego testu jest tak trudny, że poruszył nawet pedagogów. Wystraszeni uczniowie piszą petycję do MEN.
Pedagodzy wskazują, że pytania są wyjątkowo skomplikowane i niezrozumiałe. Narzekają też, że test pojawił się za późno. Zwłaszcza że w tym roku szkolnym egzamin po raz pierwszy zostanie przeprowadzony według nowych zasad. W dodatku CKE zupełnie zapomniało o uczniach z dysfunkcjami i dla nich arkusz przykładowy nie został opublikowany wcale.


 
Zamykać?
 


Zamykać?


W gimnazjach wyraźnie ubywa uczniów. Teraz uczy się w nich ponad 1,2 mln nastolatków, ale według prognoz demograficznych, w kilka lat ich liczba spadnie o blisko 200 tys.
Jednak Instytutu Badań Edukacyjnych przestrzega, by gimnazjów nie zamykać pochopnie, bo podobna liczba uczniów w tym wieku będzie już za 8 lat. Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu mówi, że "koszty odtworzenia placówki po kilku latach mogą być wyższe niż korzyści z jej obecnego zamknięcia".
Samorządowcy argumentują, że utrzymanie przez kilka lat małego gimnazjum przy subwencji w wysokości ok. 4,7 tys. zł rocznie na ucznia jest niemożliwe. "Gimnazjum musi mieć np. pracownię komputerową, dobrą salę gimnastyczną, musi zatrudniać nauczycieli o konkretnych kwalifikacjach. Żeby utrzymać szkołę na odpowiednim poziomie, musi liczyć przynajmniej 150 uczniów" - wylicza Marek Olszewski, wiceszef Związku Gmin Wiejskich.

Źródło: Gazeta Prawna

 
Kto ma prawa autorskie do klasówki
 


Kto ma prawa autorskie do klasówki


Szkoły nie pozwalają rodzicom na kserowanie testów dzieci. Nauczyciele uważają, że to narusza ich prawa autorskie.
Gazeta Wyborcza podała kilka przykładów takiego postępowania i pyta jak ta sprawa wygląda od strony prawnej? - Kwestie związane z udostępnianiem prac pisemnych uczniów powinny być uregulowane w statucie szkoły. Przepisy prawa oświatowego tego nie regulują, mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.
Zdaniem adwokata Zbigniewa Kruegera ustawa o prawie autorskim nie przeszkadza w udostępnieniu rodzicom kopii testów. Czy sprawdzian jest utworem? Zgodnie z prawem jest nim każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Źródło: Gazeta Wyborcza


 
Krystyna Szumilas?
 


Krystyna Szumilas?


W 1983 ukończyła studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 1988 ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w zakresie informatyki.
W latach 1975–1991 pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 6 w Knurowie. W latach 1991–1995 była pełnomocnikiem zarządu miasta Knurowa ds. oświaty. Od 1995 do 1998 kierowała Miejskim Zespołem Jednostek Oświatowych Urzędu Miejskiego w Knurowie. W latach 1999–2001 zasiadała w zarządzie powiatu gliwickiego. Od 1990 do 2001 pełniła funkcję radnej Knurowa i następnie radnej powiatu gliwickiego.
Od 2001 należy do Platformie Obywatelskiej. W styczniu 2006 objęła funkcję rzecznika w tzw. gabinecie cieni PO odpowiedzialnego za edukację i naukę.
Od 2001 do 2007 z ramienia PO sprawowała mandat poselski w Sejmie IV i V kadencji. W V kadencji przewodniczyła Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłem, otrzymując w okręgu gliwickim 27 100 głosów.
20 listopada 2007 objęła stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Odpowiedzialna za jakość w edukacji, w tym za podstawę programową, podręczniki, sposób organizacji pracy szkół, nadzór pedagogiczny i doskonalenie nauczycieli.


 
Za klapsy do sądu
 


Za klapsy do sądu


Prokuratorzy oskarżyli 32-letnią matkę o naruszenie nietykalności dziecka, a 36-letniego ojca za groźby. Sprawa jest już w sądzie.
Pod koniec maja rodzina robiła zakupy w galerii. Maluch był nieznośny. Matka dała mu kilka klapsów w pupę. Dziecko się rozpłakało. Ojciec pogroził, że jeśli się nie uspokoi, w domu dostanie prawdziwe lanie. Świadek awantury, klientka galerii, powiadomiła policję. Wcześniej przeprowadziła małe śledztwo.
- Poszła na parking, spisała numery auta, by policjanci mogli ustalić dane rodziców - mówi Grzegorz Szklarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. - Mówiła, że dziecko było bardzo przestraszone, a rodzice przekroczyli prawo, karcąc je nieadekwatnie do sytuacji.
Policja przekazała sprawę prokuraturze. Rodzice odmówili składania wyjaśnień. Twierdzą, że są niewinni.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. lipca 2025 21:09
Czy to Wasza prośba o wgląd w sytuację rodziny, czy to odpowiedź na monit sądu......

02. lipca 2025 21:08
To zależy w jakiej sprawie, to pismo, z czyjej inicjatywy itd.

02. lipca 2025 17:18
Witam. Jakie informacje o dziecku w szkole powinny być zawarte w piśmie do sądu. Jak wygląda szablonowo takie pismo?

16. czerwca 2025 07:52
zajęcia - 45 min

13. czerwca 2025 21:39
Ile wynosi etat terapeuty pedagogicznego? Praca 45 min czy 60 min?

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png zastępstwa realizow...
bullet.png awans pedagoga
bullet.png nauczanie indywidualne
bullet.png dzieco w kl.3 pisze ...
bullet.png poszukuję pracy - s...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum