Prace nad bezpłatnym podręcznikiem – Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty
Prace nad bezpłatnym podręcznikiem – Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty
Zlecenie opracowania i wydania podręcznika – takie możliwości daje ministrowi edukacji narodowej przyjęta dzisiaj przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Takie samo prawo będzie miał minister kultury i dziedzictwa narodowego, o ile podręcznik będzie dotyczył szkół artystycznych.
Zlecone podręczniki będą dopuszczone do użytku szkolnego z mocy prawa. Obecnie ministrowie jedynie dopuszczają podręczniki przygotowane przez podmioty zewnętrzne.
Wedle nowelizacji poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza podręczników będzie weryfikowana na etapie ich przygotowania i odbioru.
Przyjęta nowelizacja znosi przepis nakładający na dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników, jakie będą obowiązywać w placówce w nowym roku szkolnym. Po wejściu w życie nowych przepisów dyrektor będzie mógł przedstawić zestaw podręczników w dowolnym, wybranym przez siebie terminie.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja to pierwszy krok w kierunku darmowego podręcznika dla pierwszaka, który do szkół trafi już we wrześniu tego roku. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, jeden był przeciw, sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz trafi do Senatu.
Za przeklinanie, wyzywanie i lekceważenie poleceń nauczycieli sąd rodzinny w Suwałkach skazał 11 uczniów.
Wszystko działo się w roku szkolnym 2011/12 w publicznym Gimnazjum nr 2 w Suwałkach. Wówczas podczas lekcji miało dochodzić do gorszących scen: sikania do butelek, zabierania innym książek i zeszytów, rzucania przedmiotami, wyzywania nauczycielki od k...
- Sąd uznał winę jedenastu uczniów - informuje sędzia Marcin Walczuk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Suwałkach. - Orzekł środki wychowawcze: wobec pięciu uczniów - upomnienia, a wobec sześciu - nadzór kuratora. Spośród tej szóstki trójka została dodatkowo skierowana na zajęcia socjoterapeutyczne. Oprócz tego wszyscy mają obowiązek przeprosić nauczycieli na piśmie w ciągu miesiąca.
Szkoły w 2014 roku: Zmiany w Karcie nauczyciela, brak podwyżek i nowe miejsca pracy
Szkoły w 2014 roku: Zmiany w Karcie nauczyciela, brak podwyżek i nowe miejsca pracy
Dla nauczycieli zapowiada się kolejny rok walki o przywileje, czyli o kształt zmian w nowelizowanej właśnie Karcie nauczyciela. Na podwyżki pedagodzy w 2014 roku nie mogą liczyć, jednak MEN zapewnia, że nie muszą się także martwić o miejsca pracy, tych ma być bowiem więcej.
Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymał wójt Darłowa Franciszek Kupracz, który wsławił się tym, że zlikwidował w swojej gminie całą samorządową oświatę.
Otrzymał go na wniosek Gminnego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Darłowie. W uzasadnieniu zapisano m.in. że Kupracza należy odznaczyć za: działalność na rzecz warcaby 100 polowych [pisownia oryginalna] na terenie gminy oraz kraju poprzez organizację imprez i szkoleń warcabowych w latach 2004-2013, a także organizację działalności oświatowej poprzez organizację szkoleń, wypoczynku, zagospodarowania wolnego czasu.
Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.
Medalowi patronuje Komisja Edukacji Narodowej – pierwszy w Polsce i Europie centralny organ władzy oświatowej, powołany przez Sejm 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.
Medal Komisji Edukacji Narodowej ustanowiony został ustawą z dnia 27 kwietnia 1956 roku o prawach i obowiązkach nauczycieli, która przewidywała, że medal ten nadawany będzie „osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności za działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych”. Medal został utrzymany w aktualnie obowiązującej ustawie z 26 stycznia 1982 – Karta Nauczyciela, która określiła, że Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany będzie nauczycielom i innym osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,600,166 unikalne wizyty