ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 15

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Koniec nauczycielskiego eldorado
 


Koniec nauczycielskiego eldorado


CHOĆ W OSTATNICH PIĘCIU LATACH samorządy zlikwidowały 3 tys. szkół, a uczniów jest o milion mniej, liczba nauczycieli wzrosła o 13 tys. Gminy nie mają już pieniędzy na fikcyjne etaty. Szukają nowych form zatrudnienia poza Kartą nauczyciela
W tym roku środowisko nauczycielskie czeka drastyczna redukcja miejsc pracy i utrata wielu przywilejów. Coraz mniejsze wpływy z podatków zmuszają gminy do cięcia etatów i szukania nowych form zatrudniania nauczycieli. Tylko w zeszłym tygodniu gminy postanowiły zlikwidować 335 szkół. W tym roku ta liczba może się podwoić. Radni na podjęcie uchwał o likwidacji szkół mają czas do końca dzisiejszego dnia.


Od głównego administratora :

ELDORADO
1. Potoczny skrót od hiszpańskiego określenia "el hombre dorado" czyli "człowiek olśniony złotem".
2. Legendarna kraina złota poszukiwana przez konkwistadorów hiszpańskich na terenie obecnego Peru i Kolumbii,
3. Przen. bogactwo; miejsce, które w coś obfituje.



 
MEN chce umożliwić częściowe nauczanie w systemie "na odległość"
 


MEN chce umożliwić częściowe nauczanie w systemie "na odległość"


Resort edukacji chce zmienić obowiązujące prawo i pozwolić na prowadzenie części zadań edukacyjnych "na odległość", w formie e-learningu. Sekretarz stanu w MEN Krystyna Szumilas deklaruje, że ma to być uzupełnienie procesu dydaktycznego.
"W obowiązującym prawie możliwość kształcenia na odległość, e-learningu, jest bardzo ograniczona. Dopuszczona jest jedynie w procesie kształcenia ustawicznego, czyli w szkołach dla dorosłych, placówkach kształcenia praktycznego oraz w ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego. I jest to pierwsze pole, w którym to kształcenie funkcjonuje, takie jakby poletko doświadczalne. Przepisy określają zadania organizatora takiego nauczania, zawartość materiałów dydaktycznych i dokumentację przebiegu kształcenia. Zaoczne szkoły dla dorosłych mogą także organizować dla słuchaczy konsultacje indywidualne w trybie kształcenia na odległość" - wyjaśniła w czwartek w Sejmie Szumilas.

 
Zamykanie szkół
 


Zamykanie szkół


- Jesteśmy przeciwnikami rozwiązywania szkół - tak Jarosław Kaczyński tłumaczył wczorajszą decyzję o rozwiązaniu partyjnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi i usnięciu z partii radnych, którzy poparli ten projekt. Były wiceminister edukacji w rządzie PiS Sławomir Kosowski przypomniał, że fala zamykania szkół już nosi nazwę "platformianej rzezi", a rodzice muszą bronić placówek jak za zaborów.
O rozwiązaniu struktur miejskich PiS w Łodzi zadecydował w czwartek wieczorem komitet polityczny partii. Decyzje podjęto po środowym głosowaniu w radzie miejskiej Łodzi, w którym część samorządowców PiS-u poparła uchwały o zamiarze likwidacji 19 łódzkich szkół. Jej projekt przygotował PiS-owski wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski, a poprało go czterech z dziewięciu radnych PiS. Według władz miasta, szkoły trzeba zamknąć, bo mają zbyt mało uczniów lub nie spełniają norm bezpieczeństwa.
 
Nowe rozporządzenia
 


Nowe rozporządzenia




Sześć rozporządzeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych dzieci, zamiast pomóc, jedynie skomplikuje pracę szkół, w których nawet 40 procent uczniów ma orzeczenia.
Dyrektorzy szkół integracyjnych pewnie są w stanie szybciej sprostać nowym wyzwaniom. Mają przecież wprawę we wdrażaniu procedur dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Nie zmienia to faktu, że minister edukacji, Katarzyna Hall, podpisując pakiet rozporządzeń, nie wzięła pod uwagę, że do niektórych szkół uczęszcza nawet 40 procent uczniów z orzeczeniami. Wypełnienie wszelkich zalecanych procedur w poważnym stopniu zaburzy ich pracę.


 
Zwolnienie nauczyciela zależne od opinii kolegów
 


Zwolnienie nauczyciela zależne od opinii kolegów


Wszyscy nauczyciele, których dyrektor będzie chciał zwolnić w trybie dyscyplinarnym, mają podlegać specjalnemu postępowaniu.
Dyscyplinarnemu postępowaniu będą podlegać nauczyciele, którzy popełnili czyn uchybiający godności zawodu lub ich obowiązkom. Od prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej nie będzie można wnieść tzw. rewizji nadzwyczajnej. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. Ma zastąpić obowiązujące od 13 lat rozporządzenie w tej sprawie. Projekt ma być dostosowany do przepisów Karty nauczyciela, które w odróżnieniu do rozporządzenia uległy w tym zakresie zmianom.
Tryb przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego jest krytykowany przez dyrektorów szkoły. Wskazują, że członkami tych komisji są często nieobiektywni nauczyciele. Takie postępowania trwają nawet klika lat.
– Blisko pięć lat zajęło mi zwolnienie nauczyciela, który nie nadawał się do nauki małych dzieci. W tym czasie powołane były dwie komisje – mówi Ryszard Sikora, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 36 w Krakowie.
Tłumaczy, że dyrektor powinien mieć możliwość zwolnienia nauczyciela mianowanego dyscyplinarnie z dnia na dzień. Nauczyciel i tak mógłby się bronić przed sądem pracy lub w postępowaniu dyscyplinarnym. Gdyby sąd orzekł inaczej, to nauczyciel mógłby otrzymać odszkodowanie lub zostać przywrócony do pracy.
Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem postępowaniu dyscyplinarnemu podlegają nauczyciele, którzy są nauczycielami mianowanymi. W projekcie objęto tym postępowaniem wszystkich pedagogów.
Postępowaniem dyscyplinarnym mają być objęci nie tylko nauczyciele zatrudnieni w publicznych placówkach, ale też z niepublicznych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]