ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 14

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Samorządowcy idą "na całość"
 


Samorządowcy idą "na całość"
Samorządowcy mają dość bierności rządu w sprawie Karty nauczyciela i zgłaszają swoje propozycje
To będzie wyjątkowo trudny rok szkolny dla szefowej resortu edukacji Krystyny Szumilas. Będzie ona płacić cenę dotychczasowych zaniedbań i braku reakcji na rosnące problemy w edukacji. Jak ustaliła „Rz", jako pierwsi o swoje prawa upomną się samorządowcy. Mają już gotowe projekty zmian w Karcie Nauczyciela oraz ustawie o systemie oświaty. Nowelizacje trafią pod koniec września do Sejmu przy okazji ogólnopolskiego kongresu samorządów. Mają się pod nimi podpisać włodarze wszystkich gmin, starostw czy miast.

Źródło: Rzeczpospolita

www.rp.pl


 
Samorządy oszczędzają na dzieciach
 


Samorządy oszczędzają na dzieciach


W całym kraju sukcesywnie likwidowane są stołówki szkolne, a ich miejsce zajmują firmy cateringowe lub ajencje. Sprzyjają temu samorządy, upatrując w tym dużych oszczędności - informuje "Gazeta Polska codziennie".
Utrzymując stołówkę szkolną, gminy pokrywają koszty jej funkcjonowania, a rodzice płacą jedynie za tzw. wsad do kotła, czyli pożywienie. Natomiast firmy cateringowe czy ajencje dbając o swoje zyski, albo oferują dania niskiej jakości, albo drastycznie podnoszą ceny, nawet o 80 proc. Bywa, że obiad dziecka w szkole kosztuje nie 4, a 12 zł - czytamy w gazecie.
Przeciw firmom cateringowym w szkołach protestują m.in. nauczycielska "Solidarność" i rzecznik praw obywatelski prof. Irena Lipowicz.

 
Minister edukacji dla ''Gazety'': plan zajęć dla polskiej szkoły
 


Minister edukacji dla ''Gazety'': plan zajęć dla polskiej szkoły



Pod koniec roku powinny być pierwsze konkretne propozycje zmian w Karcie nauczyciela - mówi minister edukacji Krystyna Szumilas. Z rozmowy tygodnia ''Gazety'' dowiecie się też, co rząd planuje w sprawie sześciolatków, jak się zmieni matura i dlaczego e-podręczniki będzie można bezpłatnie kopiować
Aleksandra Pezda: Co pani powie uczniom na rozpoczęcie roku szkolnego?
Krystyna Szumilas: Będę im życzyła dobrych wyborów. W tym roku szczególnie dotyczy to licealistów - będą decydowali o wyborze kluczowych przedmiotów zupełnie inaczej niż dotąd. Mogą skupić się na dziedzinach, które ich pasjonują, z którymi wiążą przyszłość. To będzie miało wpływ nie tylko na przebieg ich edukacji w liceum, ale ukształtuje też ich kariery zawodowe, właściwie całe życie. Życzę więc uczniom, żeby wyznaczali sobie ambitne, ale realne cele i skutecznie je osiągali.

Źródło: Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/1,75478,12409998,Minister_Szumilas__Po_pierwsze_uczen.html

 
Politycy, odpieprzcie się od szkoły!
 


Politycy, odpieprzcie się od szkoły!


Czy w polskiej oświacie dzieje się dobrze? Śmiem twierdzić, że nie i moje zdanie podziela zapewne spora część rodaków. Czy problem z oświatą to polskie gimnazja? Śmiem twierdzić, że nie, choć tu zapewne na poparcie większości rodaków zapewne nie mogę liczyć. Czy politycy pomagają rozwiązać te problemy? Znów śmiem twierdzić, że nie i w tej kwestii to akurat na pewno poprze mnie z pewnością większość Polaków. Może dlatego, że politycy w ogóle raczej problemy tworzą niż je rozwiązują.
Leszek Miller, lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie domagają się likwidacji gimnazjów, upatrując w tym remedium na problemy polskiej oświaty. Zadziwiająca jest ta zgodność dwóch byłych premierów. To nawet zrozumiałe, obaj wszak doprowadzili swoje obozy polityczne do utraty władzy i radykalnego zmniejszenia szans na powrót do niej w dającej się przewidzieć przyszłości. Obu panom proponuję "buzi buzi" i niech idą do piaskownicy. Ale z dala od szkół.

 
Raz tak, raz siak
 


Raz tak, raz siak


W Krakowie uznali, że niepełnosprawnym uczniom lepiej będzie w szkołach specjalnych niż w klasach integracyjnych z rówieśnikami. Psychologowie: To niebezpieczne!
- Chcemy pokazać szkołę specjalną jako miejsce dobrej edukacji dla dzieci z dysfunkcjami. Klasa integracyjna nie zawsze jest dobrym wyborem. Obserwujemy, że po dwóch, trzech latach niepowodzeń dzieci i tak idą do szkoły specjalnej - przekonuje Anna Okońska-Walkowicz, wiceprezydent Krakowa odpowiedzialna za oświatę.
Jej zdaniem nauczanie integracyjne (czyli szkoły i klasy, w których razem uczą się dzieci niepełnosprawne i w pełni sprawne) nie spełniło zadań. A poza tym zmieniły się przepisy. Np. ADHD nie jest zaliczane do niepełnosprawności, więc dzieci, które kwalifikują się do klas integracyjnych, będzie mniej i trzeba te szkoły wygaszać. - Mamy miejsca w dobrych szkołach specjalnych, które gwarantują przygotowanie do życia. Tymczasem nieraz dzieci z powodu próżności rodziców trafiają do szkół, w których sobie nie radzą - twierdzi wiceprezydent Krakowa. Dodaje, że to także opinia tych, którzy pracują z dziećmi niepełnosprawnymi.

Źródło: Gazeta Wyborcza

http://wyborcza.pl/1,75478,12402107,Krakow_zaprasza_do_szkol_specjalnych.html



Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]