Matematyka, chemia, fizyka, biologia i geografia to przedmioty, z którymi polscy gimnazjaliści mają największy problem.
Dzieciom uczącym się w szkołach na wsi dochodzi jeszcze jeden kłopot - z językami obcymi, a zwłaszcza angielskim.
Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Chwilę po tym, jak na stronę www.cke.edu.pl trafił raport z wynikami egzaminu, serwer Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odmówił współpracy, a strona została zablokowana. Tak dużo osób chciało sprawdzić rezultat kwietniowego sprawdzianu. Znaków zapytania było wiele, bo w tym roku egzamin po raz pierwszy został przeprowadzony w zmienionej formie. Zamiast trzech testów uczniowie dostali do rozwiązania pięć arkuszy z pytaniami, a niektórzy nawet sześć.
Czemu uwziął się Pan na nauczycieli? Czy zdaje Pan sobie sprawę, że przeciętna polska nauczycielka - bardzo ciężko pracująca, po wielu latach pracy, staży, szkoleń - dostaje na rękę maksymalnie dwa tysiące czterysta złotych? I nie jest Panu za to wstyd? Bo mnie - jest wstyd. Wstyd za państwo polskie, które nie potrafiło do tej pory skutecznie postawić na edukację. Ile otrzymuje - byle idiota -poseł? Taki - bierny, mierny, ale wierny? Niech Pan to zważy w swoim sumieniu, doprawdy, niech Pan to rozważy sprawiedliwie - niczym Sokrates, a potem dopiero niech Pan się zabiera za reformę stanu nauczycielskiego.
Aż 113 nauczycieli ze szkół w Radomiu może po wakacjach stracić pracę. Kolejnych ponad 230 osób będzie mieć ograniczone etaty. Władze miasta redukcję zatrudnienia w oświacie tłumaczą niżem demograficznym.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim, liczba planowanych do zwolnienia nauczycieli może się jeszcze zmienić. Wszystko - jak zaznaczyła - wyjaśni się w sierpniu, kiedy zakończony zostanie proces rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Ze wstępnych przymiarek wynika, że zwolnienia obejmą 113 nauczycieli radomskich placówek oświatowych, a 238 kolejnych - będzie mieć ograniczony etat; w sumie w Radomiu pracuje 4100 nauczycieli. Takie plany zgłosili do magistratu dyrektorzy placówek oświatowych. Redukcje dotyczą pedagogów wszystkich typów szkół, przedszkoli oraz Młodzieżowego Domu Kultury.
Wydział oświaty Urzędu Miejskiego w Radomiu planuje także inne zmiany oświacie, m.in. zwiększanie liczebności klas. Według rzeczniczki prezydenta, np. pierwsze klasy szkoły podstawowej mają od nowego roku szkolnego liczyć 30 uczniów, a czwarte - 34; zwykle w tych klasach uczyło się dwadzieścia parę osób.
Według rzeczniczki będzie się to wiązało z łączeniem klas i przenoszeniem uczniów z jednej klasy do drugiej. O planowanych zmianach rodzice powinni być już teraz poinformowani przez wychowawców.
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 68,618,226 unikalne wizyty