ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 17

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,166
bullet.png Najnowszy użytkownik: mmoniass

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Trzeba obejrzeć
 


Trzeba obejrzeć


Kto nie czytał książek Naomi Klein (polecam!!!) niech chociaż obejrzy ten film. Pozwala lepiej zrozumieć (przy pewnej dozie krytycyzmu), co tak naprawdę się wokół nas dzieje i dlaczego.
A że coś złego się dzieje, to nie ulega wątpliwości.


TO TRZEBA OBEJRZEĆ - KONIECZNIE



NA DESER




 
Protest oświatowej "Solidarności" przed gmachem MEN
 


Protest oświatowej "Solidarności" przed gmachem MEN



Wycofania się z reformy nauczania w szkołach domaga się oświatowa "Solidarność", która w tej sprawie zorganizowała w poniedziałek pikietę przed gmachem MEN. Działacze "Solidarności" chcą też od resortu rzetelnej debaty o przyszłości polskiej oświaty.
"To dalszy ciąg naszych protestów od 2008 r., jeśli chodzi o jakość i system edukacji w Polsce, który naszym zdaniem został całkowicie zniszczony (...). Przykładem może być tegoroczna matura. Okazało się, że uczeń szóstej klasy szkoły podstawowej mógł zdać maturę z języka polskiego. Reforma MEN praktycznie uniemożliwi polskim uczniom konkurowanie na europejskim rynku pracy" - mówił w poniedziałek przed gmachem MEN przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Źródło: PAP

 
Koniec złych reform! Teraz!
 


Koniec złych reform! Teraz!


To hasło ogólnopolskiej akcji, z którą w maju rusza Związek – powiedział dziś (7.05.2012) na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Cztery ostatnie lata to czas nieustannych reform i zmian w polskiej szkole. Mam na myśli przede wszystkim: nowe podstawy programowe, autorskie programy nauczania, tzw. godziny karciane, reformę szkolnictwa zawodowego, nowe „ramówki”, nową pomoc psychologiczno-pedagogiczną, nowe egzaminy i sprawdzian, profilowanie od II klasy liceum. Te zmiany rodzą nie tylko nowe obowiązki po stronie nauczycieli, ale także dodatkową biurokrację, która znacznie obciąża pracowników oświaty – mówił na konferencji prasowej w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz.

 
Ulica zmieni świat
 


Ulica zmieni świat


Fragmenty wywiadu przeprowadzonego przez Piotra Burasa z socjologiem Wolfgangiem Streeckiem, jednym z najbardziej znanych niemieckich specjalistów od ekonomii politycznej.

Piotr Buras: Czy demokracja i kapitalizm są ze sobą do pogodzenia?
Wolfgang Streeck: – W powojennych dziesięcioleciach wydawało się wręcz, że panuje między nimi doskonała symbioza. Ale to złudzenie. W istocie napięcie między dwoma najważniejszymi zasadami rządzącymi współczesnym społeczeństwem istnieje od zawsze.
(…) Warunkiem akceptacji systemu kapitalistycznego przez masy robotnicze były po 1945 roku gwarancje stabilnego zatrudnienia, godziwy standard życia, zapewnienie szans awansu, edukacja, bezpieczeństwo socjalne. Państwo socjalne na taką skalę było w Europie czymś zupełnie nowym. Pozwoliło na kilka dekad osłabić napięcie między rynkiem a demokracją.[...]
Czy nowa równowaga między demokracją a kapitalizmem może zrodzić się tylko w drodze oporu obywatelskiego?
- Jednym z mechanizmów stabilizacji społeczeństw jest to, że wmówi się ludziom, że nie mogą mieć żadnych roszczeń i sami są sobie winni. Mam nadzieję, że się to nie powiedzie. Jeśli się sprzeciwią, będzie to miało poważny skutek.
(…) Zmiana musi nastąpić na ulicy. Nie wystarczy, że paru naukowców powie takie rzeczy w telewizji czy napisze w książkach. Pytanie tylko, kiedy to się stanie.


 
Nie igra się z edukacją i zdrowiem
 


Nie igra się z edukacją i zdrowiem

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły udział w niedzielę w protestach w Madrycie i innych hiszpańskich miastach przeciwko cięciom budżetowym w wydatkach na ochronę zdrowia i oświatę.
W sumie pod hasłem "Nie igra się z edukacją i zdrowiem" odbyły się manifestacje w 55 miastach. Ich organizatorem była Platforma na rzecz Obrony Państwa Opiekuńczego i Usług Publicznych, zrzeszająca dwa główne związki zawodowe: CCOO i UGT.
Najliczniejszy był protest w Madrycie, gdzie zebrało się - według związkowców - 40 tys. ludzi. "Cięcia w ochronie zdrowia i edukacji są ostatnią rzeczą, którą możemy poprzeć, jako pracujący. Bez tego, co nam zostanie?" - pytał retorycznie zatrudniony w sektorze publicznym 60-letni Domingo Zamora, który wziął udział w madryckim proteście.
Na transparentach można było przeczytać: "Ludu Europy, powstań" i "NIE". Większości sloganów towarzyszyła ilustracja nożyczek, symbolizujących cięcia budżetowe.

Źródło: PAP

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20. czerwca 2024 13:04
Proszę o informację z jakich materiałów Państwo korzystacie na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasach 7-8?Jeśli oczywiście Państwo uczycie.

15. czerwca 2024 21:40
Tak będzie ale strasznie żal chłopca 😔

15. czerwca 2024 18:21
W trzeciej klasie ten argument odpada.

15. czerwca 2024 18:21
W klasie pierwszej lub drugiej rodzic zawsze może użyć argumentu, że dziecko ma trzy lata na opanowanie podstawy programowej. I będzie miał rację.

15. czerwca 2024 18:19
Nie kopcie się z koniem, przepuśćcie młodego człowieka i zostawcie (ewentualnie) w klasie trzeciej.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png baza narzędzi diagn...
bullet.png program wych - prof.
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png urlop nauczyciela
bullet.png problem z uczniem
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [468]
bullet.png program wych - prof. [451]
bullet.png baza narzędzi di... [30]